Data wpisu: 13.03.2023

Czy można „żyć z giełdy”?

W ostatnich latach gwałtownie przybyło osób grających na giełdzie – przede wszystkim tej warszawskiej. To skutek pandemii, zamknięcia w domach oraz spadku realnej siły nabywczej złotówki. Wielu początkujących inwestorów odnosi sukcesy na giełdzie, a w takiej sytuacji pojawia się pokusa, aby np. rzucić pracę i zacząć żyć z giełdy. Czy to jest w ogóle możliwe? Jak najbardziej, ale tylko pod pewnymi warunkami.

Zgromadzenie odpowiedniego kapitału

Bez tego ani rusz. Musisz spojrzeć na sprawę realistycznie i mieć świadomość, że zainwestowanie np. 10 tys. złotych na giełdzie raczej nie uczyni Cię bogatym, nie wspominając już o tym, że nie pozwoli utrzymać się z samego inwestowania.

Tutaj potrzebny jest znacznie większy kapitał, w dodatku taki, z którym możesz się rozstać na dłuższy czas. Nie podamy dokładnej kwoty, ponieważ wszystko jest tutaj uzależnione od indywidualnych oczekiwań, wieku i strategii inwestycyjnej.

Bieżące dochody z dywidend

Dywidenda to najlepsze źródło dochodów z giełdy. Doświadczeni inwestorzy, którzy dysponują odpowiednim kapitałem, a nie chcą też stresować się ciągłym handlowaniem akcjami, kupują udziały w spółkach dywidendowych, czyli regularnie dzielących się zyskiem z akcjonariuszami.

Powinny to być spółki o solidnych fundamentach, mające realny produkt czy świadczących niezbędne usługi. Policz, ile pieniędzy z dywidend możesz uzyskać przy obecnie posiadanym kapitale i zastanów się, czy to na pewno wystarczy Ci na relatywnie komfortowe życie.

Poduszka finansowa na wypadek niepowodzenia

Niezależnie od tego, czy rzeczywiście postanowisz utrzymywać się tylko z dochodów z giełdy, to pamiętaj o jednym: akcje to aktywa ryzykowne, co oznacza, że nie ma tutaj żadnej gwarancji sukcesu. W pewnym momencie może się okazać, że wszystkie Twoje pozycje są na dużej stracie – i co wtedy?

Jeśli masz poduszkę finansową, to nie będziesz podejmować nieprzemyślanych, nerwowych ruchów. Stąd ważne jest, aby chcąc spróbować żyć z giełdy, mieć już jakieś zabezpieczenie, tzw. żelazny kapitał, który zabezpiecza Ciebie i Twoich bliskich na wypadek jakiegoś niepowodzenia inwestycyjnego.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry