Kontrakty CFD (Contract for Difference) to specyficzne instrumenty finansowe, które są obarczone bardzo wysokim ryzykiem. Szacuje się, że nawet ponad 80% inwestorów indywidualnych traci na handlu kontraktami CFD. Mimo to chętnych nie brakuje, a same kontrakty umożliwiają inwestorom spekulację na ruchach cenowych różnych aktywów bez konieczności ich faktycznego posiadania.
Jak to działa?
Pisząc w dużym skrócie: CFD to umowa między inwestorem i brokerem na wymianę różnicy wartości danego aktywa pomiędzy momentem otwarcia a zamknięcia kontraktu.
Upraszczając: kiedy inwestor otwiera pozycję CFD, nie nabywa fizycznie np. akcji czy towarów, ale spekuluje na zmianie ceny. Oznacza to, że inwestor może osiągnąć zysk zarówno na wzroście, jak i spadku wartości aktywa, w zależności od wybranej strategii inwestycyjnej.
Kluczowe cechy CFD
Jednym z najsilniejszych magnesów przyciągających do tych instrumentów finansowych jest tzw. dźwignia, co oznacza, że inwestor może zbudować dużą pozycję przy stosunkowo niewielkim wkładzie własnym. Na przykład, dźwignia 10:1 pozwala inwestorowi na otwarcie pozycji o wartości 10 razy większej niż zainwestowany kapitał. Należy jednak pamiętać, że dźwignia zwiększa zarówno potencjalne zyski, jak i straty.
Sprzedaż krótka to kolejna ważna cecha CFD. Kontrakty umożliwiają zarabianie nie tylko na wzrostach, ale też na spadkach cen aktywów. Inwestorzy mogą otwierać pozycje krótkie, co oznacza sprzedaż kontraktu w nadziei na odkupienie go po niższej cenie w przyszłości.
Należy przy tym pamiętać, że inwestorzy handlujący CFD nie posiadają fizycznie aktywów bazowych. Oznacza to, że np. nie mają prawa głosu na zgromadzeniach akcjonariuszy danej spółki, nie mogą posiadać towarów, którymi handlują itd.
Zalety i wady handlu CFD
CFD pozwalają na handel różnymi klasami aktywów z jednego rachunku handlowego, co jest atrakcyjne dla inwestora indywidualnego, szczególnie dysponującego ograniczonym budżetem. Te instrumenty dają dostęp do rynków, które dawniej były zarezerwowane wyłącznie dla wielkiej finansjery.
Możliwość handlu z dźwignią to kolejna zaleta CFD, dając szansę na większe zyski przy stosunkowo niewielkim kapitale początkowym.
Jeśli chodzi o wady handlu CFD, to trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że dźwignia finansowa jest bronią obosieczną, zwiększającą ryzyko poniesienia dużej straty.
Wspomnijmy także o stosunkowo wysokich opłatach dla brokera za utrzymanie pozycji, które w dodatku mogą się kumulować przy konieczności długoterminowego utrzymania inwestycji (ponieważ aktualnie cena nie zachowuje się tak, jak spodziewał się gracz).
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.