Od lat jest deprecjonowany, nie cieszy się należnym szacunkiem, nie gwarantuje osiągnięcia wysokiego poziomu zamożności, a mimo to nadal jest warto przynajmniej rozważania. Zawód nauczyciela to coś więcej niż zwykła praca. To propozycja dla osób, które mają potrzebę przekazywania wiedzy, uwielbiają swoją specjalizację, a przy tym szukają względnej stabilizacji życiowej. Oto kilka argumentów przemawiających za tym, aby wybrać zawód nauczyciela.
Satysfakcja
Nie da się tego w żaden sposób zmierzyć, natomiast to właśnie satysfakcja jest jedną z głównych motywacji do wykonywania zawodu nauczyciela. Wiele osób po prostu ma frajdę z uczenia innych, obserwowania, jak ich wysiłki owocują w postaci młodych ludzi robiących postępy w jakiejś dziedzinie, inspirowania do konkretnych wyborów życiowych. To wszystko może zapewnić właśnie zawód nauczyciela.
Zawód „z misją”
Dobrym nauczycielem jest wyłącznie osoba, która to „czuje”, lubi kontakt z dziećmi czy z młodzieżą, jest empatyczna, cierpliwa, stanowcza, ale też wyrozumiała. Poczucie misyjności jest wpisane w ten zawód, dlatego ktoś, kto wykonuje go z przymusu czy z braku innych opcji na dłuższą metę nie poradzi sobie w szkole.
Stabilność życiowa i zawodowa
Czego by nie mówić o zawodzie nauczyciela, to na pewno jest ostoją w niepewnych czasach. W polskiej szkole brakuje co najmniej kilku tysięcy nauczycieli. W zasadzie każdy, kto ma kwalifikacje i chce wykonywać ten zawód, powinien móc znaleźć zatrudnienie w szkole. W dodatku karta nauczyciela gwarantuje wiele przywilejów – między innymi taki, że dyrektor musi mieć naprawdę dobry powód, aby zwolnić nauczyciela.
Klarowna ścieżka awansu zawodowego
Wchodząc do tego zawodu z góry wiadomo, jak potoczy się droga kariery. Nauczyciel od razu wie, co musi zrobić, aby osiągnąć kolejne stopnie awansu zawodowego. Docelowo może także pomyśleć o dyrektorstwie, choć tutaj konieczne są także inne, niekoniecznie pedagogiczne zdolności.
Liczne możliwości „dorabiania”
Nauczyciele pracują nie tylko przy tablicy. Do ich obowiązków należy też przygotowywanie się do lekcji, sprawdzanie prac, uczestniczenie w komisjach etc. Mimo to pedagodzy i tak mają więcej wolnego czasu niż przedstawiciele innych zawodów, stąd mogą powetować sobie marne zarobki np. udzielaniem korepetycji czy freelancingiem.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.