Transport unieruchomionych pojazdów, na przykład używanego, niezarejestrowanego auta, wymaga posiadania lawety lub autolawety. Oba terminy są stosowane zamiennie, natomiast warto wiedzieć, że odnoszą się do czegoś innego. Główne różnice i wymagane uprawnienia omawiamy w naszym poradniku.
Czym różni się laweta od autolawety?
Oba terminy oznaczają zupełnie różne pojazdy i nie należy stawiać między nimi znaku równości.
Autolaweta to samochód, którego konstrukcja łączy część transportową z kabiną kierowcy. Jest to zatem jeden pojazd przystosowany do przewożenia innych aut. Jeśli masa całkowita pojazdu wraz z ładunkiem nie przekracza 3,5 tony, można nim kierować na podstawie prawa jazdy kat. B.
Laweta z kolei to przyczepa, którą ciągnie osobny pojazd. Najczęściej wymaga prawa jazdy kategorii B+E, ponieważ masa całkowita zestawu w większości przypadków znacząco przekracza tę dla standardowego prawa jazdy kategorii B.
Jakie prawo jazdy na autolawetę?
Jeśli masa całkowita autolawety wraz z transportowanym pojazdem nie przekracza 3,5 tony, wystarczy prawo jazdy kat. B. Jeśli jednak waga zestawu przekracza ten limit, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kat. C.
Jakie prawo jazdy na lawetę?
Prawo jazdy kat. B pozwala ciągnąć lekką przyczepę (do 750 kg), co oznacza, że całkowita masa pojazdu i lawety może wynosić maksymalnie 4,25 tony.
W przypadku cięższych lawet wymagane są dodatkowe uprawnienia, mianowicie:
Pamiętajmy również, że niezależnie od tego, czy transportujemy inny pojazd na autolawecie czy lawecie, bezwzględnie należy zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenia pasami. W transportowanym tak aucie nie mogą przebywać pasażerowie.
Z kolei przed wyruszeniem w trasę warto upewnić się, czy nie przekraczamy maksymalnej masy pojazdu/zestawu, której przekroczenie nie tylko stwarza ogromne zagrożenie na drodze, ale też może skutkować mandatem oraz zakazem dalszej jazdy.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.