Data wpisu: 22.03.2023

Kończy Ci się leasing samochodu? Sprawdź, jakie opcje masz do wyboru

Leasing to najpopularniejszy rodzaj finansowania samochodu w Polsce. Szczególnie chętnie wybierają go przedsiębiorcy, którym leasing po prostu się opłaca – głównie z powodu możliwości obniżenia swoich zobowiązań podatkowych. Koniec umowy leasingowej otwiera przed przedsiębiorcą kilka opcji. Przybliżamy je w naszym poradniku.

Wykup prywatny i sprzedaż samochodu

Do niedawna było to najpopularniejsze rozwiązanie wśród przedsiębiorców. Po wykupieniu samochodu z leasingu do majątku prywatnego wystarczyło poczekać pół roku, aby móc legalnie sprzedać auto na umowę cywilnoprawną, bez faktury i opodatkowania. Od 1 stycznia 2022 roku nie jest to już możliwe.

Po zmianach sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu bez podatku jest możliwa dopiero po 6 latach. Jeśli nie poczekasz, to musisz wystawić nabywcy fakturę i odprowadzić do US podatek dochodowy oraz podatek VAT.

Wykup prywatny i darowizna

To sposób promowany przez doradców podatkowych, którzy podpowiadają swoim klientom, jak ci mogą uniknąć opodatkowania przy sprzedaży przedmiotu wykupionego z leasingu przed upływem 6 lat.

Wystarczy podarować auto komuś z zerowej grupy podatkowej (np. rodzic, dziecko etc.). Ta osoba czeka pół roku i po tym czasie sprzedaje auto na umowę kupna-sprzedaży, bez płacenia podatku od wzbogacenia.

Wykup prywatny i kilometrówka

Istnieje również możliwość wykupienia samochodu z leasingu do majątku prywatnego i użytkowania go w działalności na podstawie kilometrówki. Jest to na dłuższą metę dość uciążliwe (konieczność prowadzenia tabeli dokumentującej faktycznie przejechane kilometry) i raczej nieopłacalne.

Jeśli już decydujesz się dalej użytkować samochód w firmie, to po prostu wprowadź go do ewidencji środków trwałych i osiągaj z tego tytułu dalsze korzyści podatkowe. Wystarczy zatem wykupić auto z leasingu i od razu wprowadzić je do działalności.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry