Data wpisu: 14.06.2024

Mulczowanie trawy: dlaczego warto przeprowadzać ten zabieg?

Mulczowanie trawy to zabieg polegający na rozdrabnianiu skoszonej trawy i rozprowadzaniu jej równomiernie po powierzchni trawnika. W tym celu nie zakładamy kosza, ale specjalną przystawkę do mulczowania. Wielu właścicieli przydomowych ogrodów rezygnuje z tego zabiegu, a szkoda, ponieważ przynosi on liczne korzyści.

Naturalne nawożenie

Mulczowanie trawy to sposób na nawożenie murawy, i to w naturalny sposób. Rozdrobniona trawa zawiera cenne składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu trawnika. W ten sposób można również znacząco ograniczyć użycie chemicznych nawozów, które nie są obojętne dla środowiska.

Ochrona przed suszą

Warstwa rozdrobnionej trawy działa jak naturalna bariera ochronna, który pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gleby. Jest to bardzo ważne w okresach suszy i to właśnie wtedy szczególnie zaleca się przeprowadzanie zabiegu mulczowania.

Redukcja chwastów

Warstwa mulczu, czyli rozdrobnionej trawy. ogranicza dostęp światła do gleby, co hamuje kiełkowanie i wzrost chwastów. Na dłuższą metę może się to przyczynić do uzyskania ładnej, harmonijnej murawy oraz pomóc w ograniczeniu stosowania oprysków chemicznych na herbicydy.

Oszczędność czasu i pracy

Mulczowanie eliminuje konieczność zbierania skoszonej trawy, jej przenoszenia na kompost czy wrzucania do worków na bioodpady. Dzięki temu cały proces koszenia przebiega znacznie szybciej i przyjemniej. Na upartego nie trzeba nawet wyłączać kosiarki i robić przerw technologicznych.

Korzyści ekonomiczne

Mulczując trawnik nie zakładamy kosza, dzięki czemu kosiarce jest „lżej”. Ma to przełożenie na ograniczenie zużycia paliwa w kosiarce spalinowej lub energii w kosiarce elektrycznej/akumulatorowej.

Dodatkowo regularnie mulczując trawnik można nawet zrezygnować z wywozu bioodpadów, co jest możliwe w niektórych gminach i pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie na odbiorze śmieci.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry