Zakup przyczepy kempingowej to spełnienie marzeń wielu osób. Trzeba się jednak do tego dobrze przygotować i zacząć od zdobycia wiedzy na temat podstawowych parametrów technicznych, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze przyczepy dla siebie. Te najważniejsze krótko omawiamy w naszym poradniku.
Dopuszczalna Masa Całkowita (DMC)
DMC to maksymalna masa przyczepy wraz z jej wyposażeniem i ładunkiem. Jest to kluczowy parametr, który należy wziąć pod uwagę, ponieważ będzie on determinować, czy posiadany samochód w ogóle może holować daną przyczepę. Pamiętajmy również, że jeśli kierowca planuje ciągnąć przyczepę na prawo jazdy kategorii B, to łączne DMC zestawu samochód + przyczepa nie może przekraczać 3,5 tony.
Ładowność
Jest ściśle powiązana z DMC przyczepy. Zwracamy uwagę na różnicę między DMC a masą własną przyczepy, która wyraża ładowność danego pojazdu. Jeśli np. DMC wynosi 1500 kilogramów, a masa własna to 1200 kilogramów, to ładowność wynosi 300 kilogramów – innymi słowy tylko tyle ładunku możemy zapakować do przyczepy (a wbrew pozorom nie jest to dużo, zwłaszcza z punktu widzenia rodziny).
Wymiary przyczepy (długość, szerokość, wysokość)
Wymiary przyczepy decydują o komforcie mieszkania w niej, ale także mają wpływ na jazdę. Im większa przyczepa, tym trudniej się ją holuje i tym trudniej nią manewruje, szczególnie na małym kempingu czy w centrum miasta.
Stabilizator jazdy
Warto wybrać przyczepę z tym elementem, ponieważ dużo przyjemniej i bezpieczniej się ją holuje. Stabilizator jazdy nie jest bardzo drogim wyposażeniem, a uwierz, że gdy go nie ma, to wyraźnie czuć różnicę – i to na niekorzyść.
Źródła zasilania (akumulator, gniazda elektryczne, panel solarny)
Koniecznie zwracamy uwagę na to, czy przyczepa może być samowystarczalna pod względem energii. To pozwoli biwakować na dziko czy np. przenocować na parkingu w drodze na wakacje, bez obaw o komfort i bezpieczeństwo. Takim minimum powinien być sprawny, pojemny akumulator, a mile widziane będą także tzw. solary.
Izolacja termiczna i systemy ogrzewania
Zwracamy uwagę na to, czy przyczepa jest całoroczna – dzięki temu nie będzie przeszkód, aby wybrać się z nią np. na narty czy jesienny wypad w jakieś urokliwe miejsce. Warto sprawdzić, czy przyczepa posiada system ogrzewania, najlepiej gazowy. Mile widziane jest ogrzewanie typu Alde, czyli podłogowe.
Instalacje sanitarne (toaleta, prysznic)
Komfort mieszkania w przyczepie zależy również od instalacji sanitarnych. Przyczepa powinna mieć przynajmniej toaletę, a dobrze będzie też wybrać model z prysznicem. Sprawdzamy również pojemność zbiornika na czystą i szarą wodę oraz na to, czy jest możliwość odprowadzania ścieków bezpośrednio do kanalizacji.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.