Data wpisu: 16.08.2024

Śledzenie zmian w Word: co musisz wiedzieć o tej funkcji?

Śledzenie zmian to jedna z tych najbardziej, a jednocześnie najrzadziej wykorzystywanych funkcji w MS Word. Pozwala na monitorowanie i rejestrowanie wszystkich wprowadzanych modyfikacji w dokumencie tekstowym. Aż dziw bierze, jak wiele osób na co dzień pracujących w Word, nie ma pojęcia o jej istnieniu. Jak ją włączyć? Dlaczego warto? To już wyjaśniamy w naszym artykule.

Do czego służy śledzenie zmian?

Jest to niezwykle przydatna funkcja, szczególnie podczas wspólnej pracy nad dokumentem, czy to w zespole, czy w ramach redagowania/opiniowania jakiegoś tekstu.

Przykładem może być tutaj sytuacja, w której firma zleca copywriterowi napisanie artykułów na blog, po czym sprawdza je pod kątem merytorycznym, zaznaczając pojawiające się błędy. W celu przyspieszenia wprowadzenia poprawek zawsze należy używać funkcji śledzenia zmian.

Funkcja ta pozwala zobaczyć wszystkie modyfikacje wprowadzone do dokumentu, w tym dodane, usunięte lub zmienione fragmenty tekstu, zmiany formatowania, a także komentarze, które mogą nakierować odbiorcę na to, co redaktor ma na myśli.

Śledzenie zmian bardzo ułatwia pracę zespołową, umożliwiając wielu użytkownikom wprowadzanie zmian w dokumencie, które są widoczne dla wszystkich współpracowników. Pozwala to na zachowanie porządku i uniknięcie sytuacji, w której jakieś krytyczne zmiany ostatecznie nie zostaną wprowadzone.

Jak włączyć śledzenie zmian w Word?

Aby włączyć śledzenie zmian w Microsoft Word, wystarczy wykonać następujące kroki:

  • Otwórz edytowany dokument w Wordzie.
  • Przejdź do karty „Recenzja” na górnym pasku narzędzi.
  • Włącz śledzenie zmian - w sekcji „Śledzenie” kliknij przycisk „Śledź zmiany”. Od tego momentu wszystkie wprowadzane zmiany będą rejestrowane.

Rada:

Możesz dostosować wygląd i sposób wyświetlania śledzonych zmian (np. kolory, podkreślenia itd.), klikając strzałkę obok przycisku „Śledź zmiany” i wybierając „Opcje śledzenia zmian”.

Jak widzisz włączenie tej funkcji to nic trudnego, a edycja dokumentu w trybie śledzenia zmian naprawdę bardzo ułatwia pracę, zwłaszcza osobom, które mają wprowadzić oczekiwane przez Ciebie poprawki.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry