Data wpisu: 05.06.2024

Wybór kawy ziarnistej. Na to trzeba zwrócić uwagę

Jeśli w Twojej kuchni właśnie pojawił się ekspres, a przynajmniej młynek, to czas najwyższy zainwestować w dobrą kawę ziarnistą. To jakość ziaren ma największy wpływ na smak kawy, dlatego podejdź do tematu uważnie i kieruj się kilkoma podstawowymi kryteriami – niekoniecznie najniższą ceną. Po garść wskazówek zajrzyj do naszego poradnika.

Rodzaj kawy

Kawę ziarnistą dzielimy na dwa podstawowe rodzaje, czyli:

  • Arabica – jest to kawa ceniona za bogaty smak i niską zawartość kofeiny, złożony profil smakowy z wyczuwalnymi nutami owocowymi i kwiatowymi.
  • Robusta – ten rodzaj kawy charakteryzuje się wyższą zawartością kofeiny i bardziej gorzkim smakiem, dlatego jest preferowana przez osoby lubiące naprawdę mocną, pobudzającą kawę.

Oczywiście dostępne są również mieszanki Arabici i Robusty. Zacznij więc od określenia, jaki rodzaj kawy jest Twoim ulubionym i pod tym kątem wybierz konkretne ziarna.

Stopień palenia

Kolejnym kryterium jest stopień palenia kawy, który powinien być wskazany na opakowaniu lub w opisie ziaren.

Mamy kawy:

  • Jasno palone – dobre dla osób, które lubią delikatną, owocową kawę.
  • Średnio palone – tutaj czuć już gorycz kawy i jej moc, ale nadal jest to napój akceptowany przez większość osób.
  • Ciemno palone – bardzo intensywne, gorzkie, z nutami czekolady i przypraw, charakteryzujące się niską kwasowością.

Data palenia

Zawsze zwracaj na to uwagę, ponieważ ziarna kawy przede wszystkim powinny być świeże. Stara, zleżała kawa nigdy nie będzie dobrze smakować, dlatego nie warto łasić się na promocje i kupować ziaren, które tygodniami zalegają na sklepowej półce.

Blend lub jednorodna

Ostatnim kryterium jest to, czy mamy do czynienia z mieszanką czy z kawą jednorodną. Blendy to kawy, których ziarna pochodzą z różnych regionów, dlatego często zaskakują intrygującym smakiem.

Jeśli jednak masz swój ulubiony gatunek kawy, to zawsze wybieraj ziarna jednorodne, czyli pochodzące z tego samego regionu czy wręcz z tej samej plantacji.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry