Data wpisu: 07.04.2023

Wziąć dywidendę czy sprzedać akcje z zyskiem?

Tytułowy dylemat ma lub będzie mieć każdy inwestor giełdowy. Kupując akcje spółki dywidendowej, czyli dzielącej się zyskiem z akcjonariuszami, można się spodziewać, że w pewnym momencie spółka ogłosi wysokość i termin wypłaty bonusu. To dobra informacja, która jednak każe się zastanowić, czy rzeczywiście warto wziąć dywidendę, czy jednak stracić do niej prawo, sprzedając akcje z zyskiem. Omawiamy oba scenariusze.

Bierzemy dywidendę

Jeśli zdecydujesz się wziąć dywidendę, to trafi ona na Twoje konto w kwocie netto, czyli po odjęciu podatku Belki (nie dotyczy kont maklerskich IKZE/IKE). Możesz zrobić z tymi pieniędzmi co chcesz, na przykład kupić za nie kolejne akcje.

Problem w tym, że wypłata dywidendy zawsze ma negatywny wpływ na kurs akcji danej spółki. Następuje tutaj tzw. odcięcie dywidendy, czyli obniżenie kursu o wartość wypłaconego akcjonariuszom bonusu.

Oczywiście kurs może szybko wrócić do wcześniejszego poziomu – wówczas decyzja o wzięciu dywidendy okaże się słuszna. Gorzej, gdy przez wiele miesięcy notowania nawet nie zbliżą się do tych, jakie obserwowaliśmy przed wypłatą dywidendy.

Sprzedajemy akcje z zyskiem

To wcale nie jest rzadki scenariusz. Wielu inwestorów giełdowych wykorzystuje wzrost notowań akcji danej spółki po ogłoszeniu wysokości dywidendy, aby sprzedać swoje aktywa z zyskiem. Ma to sens przede wszystkim wtedy, gdy inwestor przewiduje, że po odcięciu dywidendy kurs przez długi czas nie wróci do punktu odniesienia, przez co pozycja mogłaby być stratna.

Sprzedaż akcji z zyskiem, zwłaszcza dużym, warto wziąć pod uwagę również wtedy, gdy pozwoli to uzyskać więcej pieniędzy z inwestycji w porównaniu z potencjalną dywidendą. Zawsze też można odkupić akcje po odcięciu dywidendy, a więc ze sporym dyskontem.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry