Data wpisu: 30.01.2023

Zalety obligacji skarbowych

Mając oszczędności, które dziś leżą po prostu na koncie w banku i tracą wartość nabywczą z powodu inflacji, warto poszukać dla nich lepszego miejsca. Opcji jest sporo, w większości jednak wiążą się one z pewnym ryzykiem. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na stratę, choćby przejściową, to pozostają Ci w zasadzie tylko depozyty bankowe lub obligacje skarbowe. Te drugie pod kilkoma względami są szczególnie ciekawą propozycją. Poznaj najważniejsze zalety obligacji skarbowych.

Wysokie bezpieczeństwo inwestycji

Obligacje skarbowe to najbezpieczniejszy produkt inwestycyjny, ponieważ ich gwarantem jest Skarb Państwa. Jest stosunkowo mało prawdopodobne, aby Polska w przewidywalnej przyszłości zaliczyła bankructwo, a tylko wtedy minister finansów nie wykupi obligacji. Jeśli więc priorytetem jest dla Ciebie święty spokój, to ta forma inwestycji jest godna polecenia.

Gwarantowany zysk

Kupując obligacje skarbowe z góry możesz określić przybliżony zysk z inwestycji. Dotyczy to obligacji ze stałym oprocentowaniem. Mniej przewidywalny jest zwrot z obligacji indeksowanych inflacją, ponieważ tutaj wszystko zależy od przyszłego wskaźnika tempa wzrostu cen produktów i usług. W każdym razie obligacje skarbowe są jednym z nielicznych instrumentów inwestycyjnych, na których praktycznie nie można stracić.

Wygodna forma inwestycji

Obligacje skarbowe to dobry wybór dla osób, które nie mają ani czasu, ani ochoty, ani tym bardziej kwalifikacji, aby zajmować się swoimi inwestycjami – na przykład kupować i sprzedawać akcje. Tutaj wystarczy nabyć obligacje np. za pośrednictwem biura maklerskiego PKO BP czy Pekao S.A. i można o nich zapomnieć. W ustalonym terminie obligacje zostaną wykupione przez ministra finansów, a cały kapitał wraz z wypracowanymi odsetkami wróci na Twoje konto.

Ważne

Środki zainwestowane w obligacje skarbowe można wycofać w dowolnym momencie. Nie traci się również już wypracowanych odsetek.

Wsparcie budżetu państwa

Wspomnijmy również o wątku patriotycznym. Inwestując w obligacje skarbowe de facto pożyczamy rządowi pieniądze na korzystnych warunkach. Z tych środków są później finansowane szkoły, szpitale, służby mundurowe i różnego rodzaju inwestycje. Ten model bardzo dobrze sprawdza się np. w Japonii, w której inwestowanie w obligacje jest wręcz uznawane za obywatelski obowiązek.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry