Wypowiedzenie umowy o pracę, niezależnie od tego, czy wyszło z inicjatywy pracodawcy czy pracownika, to bardzo poważna decyzja, która niesie ze sobą określone konsekwencje. Zdarza się, że nie jest do końca przemyślana. Wówczas pojawia się pytanie: czy można odwołać, czyli cofnąć takie wypowiedzenie? Tak, a po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.
Wymagana zgoda obu stron
Bez względu na to, czy wypowiedzenie złożył pracownik, czy wręczył je pracodawca, odwołanie wymaga zgody obu stron. Nie można jednostronnie cofnąć wypowiedzenia, ponieważ byłoby to nieskuteczne. Jeśli więc np. pracodawca po czasie uznaje, że jednak chce zatrzymać pracownika w firmie, ale ten już znalazł sobie inną pracę, to pracodawca nie ma formalnej możliwości przymuszenia pracownika do dalszego wypełniania stosunku pracy.
Oficjalne cofnięcie wypowiedzenia
Jeśli obie strony zgadzają się na odwołanie wypowiedzenia, to musi pozostać po tym ślad w firmowych dokumentach. Wypowiedzenie należy oficjalnie anulować i potwierdzić to na piśmie, aby nie doszło do ewentualnych nieporozumień.
Kontynuacja stosunku pracy na dotychczasowych warunkach
Ważne jest również to, że jeśli strony ustalają cofnięcie wypowiedzenia, to pracownik kontynuuje pracę na takich samych warunkach jak wcześniej. Ich ewentualna zmiana, na przykład przyznanie podwyżki, wymaga modyfikacji zapisów umowy.
Na koniec podkreślmy, że cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę jest możliwe wyłącznie w czasie jego obowiązywania, a nie już po wygaśnięciu okresu wypowiedzenia. W takiej sytuacji strony musiałyby po prostu zawrzeć nową umowę.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.