Data wpisu: 28.02.2024

Czy warto ponownie zatrudnić raz zwolnionego pracownika? Argumenty na TAK

W dobie bardzo niskiego bezrobocia pracodawcy muszą mieć naprawdę ważne powody, aby zwalniać swoich pracowników. Najczęściej w grę wchodzi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, na przykład stawienie się w zakładzie po spożyciu alkoholu. Ciekawym przypadkiem jest również sytuacja, w której pracodawca ma możliwość ponownego zatrudnienia raz zwolnionego pracownika. W naszym artykule podajemy argumenty przemawiające za wykonaniem tego kroku.

Zna firmę

Jeśli szukasz pracownika, który może od razu przejąć powierzone mu stanowisko, bez konieczności długiego wdrażania i poznawania firmy, to oczywiście warto ponownie przyjąć osobę, która już dla Ciebie pracowała. Gwarantuje to dużą oszczędność czasu na tzw. onboardingu, szkoleniach, przyuczeniu etc.

Dostał nauczkę

Każdy zasługuje na drugą szansę, dlatego jeśli pracownik został zwolniony za jakieś poważne przewinienie, natomiast deklaruje, że zrozumiał swój błąd i nigdy więcej go nie popełni, to rozważ, czy nie warto ponownie przyjąć go do firmy. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zyskasz pracownika bez skazy, który mając tak złe doświadczenia będzie się pilnować dosłownie na każdym kroku.

Nabrał doświadczenia u konkurencji

Jeśli pracownik po zwolnieniu zatrudnił się u konkurencji, gdzie zdobył cenne doświadczenie i jeszcze podniósł swoje kwalifikacje, a teraz chce wrócić do Twojej firmy, to jest to całkiem pozytywny scenariusz i na pewno warto rozważyć taką opcję.

Mógł być lubiany przez kolegów

Wiesz, że zwolnienie pracownika wpłynęło negatywnie na morale w zespole? Mając możliwość jego ponownego zatrudnienia skonsultuj się z resztą pracowników i zapytaj, co o tym sądzą. Być może będą zachwyceni tym pomysłem, a Twoja decyzja natychmiast przełoży się na poprawę atmosfery wśród załogi.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry