Żadna forma zwolnienia z pracy nie jest niczym przyjemnym, natomiast otrzymanie zwolnienia dyscyplinarnego to solidny cios. Pamiętaj jednak, że opinia pracodawcy wcale nie musi mieć pokrycia w faktach. Jeśli masz przekonanie, że zwolnienie jest niesłuszne, to walcz o swoje. Sprawdź, jak odwołać się od zwolnienia dyscyplinarnego.
Oceń powody zwolnienia
Zwolnienie dyscyplinarne musi być solidnie uargumentowane przez pracodawcę. Zapoznaj się z otrzymanym od niego pismem i dokładnie przeanalizuj podane powody. Jeśli zupełnie się z nimi nie zgadasz, są zmyślone czy mocno naciągane lub mogą wynikać z wprowadzenia pracodawcy w błąd, to masz wszelkie podstawy, aby odwołać się od tej krzywdzącej decyzji.
Zbierz dowody
Zanim udasz się do pracodawcy, to ochłoń i zacznij zbierać dowody na swoją niewinność. Mogą to być wszelkie dokumenty, e-maile, relacje świadków itd. Jeśli koledzy z pracy chcą się za Tobą wstawić, to nie odrzucaj ich pomocy.
Rozmowa z pracodawcą
Spróbuj umówić się na spotkanie z pracodawcą lub działem HR, aby omówić powody swojego zwolnienia i przedstawić zebrane dowody, które podważają podaną w wypowiedzeniu argumentację. Zawsze bierz pod uwagę możliwość, że doszło do pomyłki czy celowego działania ze strony nieprzychylnych Ci osób.
Konsultacja z prawnikiem
Jeśli pracodawca nie przyjmuje do wiadomości Twoich argumentów, to napisz formalne pismo odwoławcze, w którym szczegółowo przedstawisz swoje racje i dowody na to, że zwolnienie było niesłuszne.
Skontaktuj się też z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy, aby uzyskać fachową poradę i wsparcie w procesie odwoławczym. Prawnik pomoże Ci również przygotować się do ewentualnej rozprawy przed sądem pracy. Z takiego wsparcia często można skorzystać zupełnie bezpłatnie – wielu prawników działa pro bono, w całym kraju są również fundacje organizujące darmową pomoc prawną pokrzywdzonym osobom.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.