Data wpisu: 25.03.2023

Praca na drabinie – najważniejsze zasady z punktu widzenia BHP

Większość z nas choć raz miała okazję pracować na drabinie. Jest to podstawowy sprzęt wykorzystywany do różnego rodzaju robót fizycznych, monterskich, budowlanych, remontowych i instalacyjnych. Należy przy tym pamiętać, że praca na drabinie rodzi konkretne zagrożenia, a wręcz może być niebezpieczna, jeśli nie przestrzegamy podstawowych zasad BHP. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Praca na drabinie to praca na wysokości!

Nie wszyscy o tym wiedzą, tymczasem wynika to wprost z obowiązujących w Polsce przepisów. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku, każda praca wykonywana powyżej 1 metra nad ziemią jest uznawana za pracę na wysokości.

Podstawowe czynniki ryzyka towarzyszące pracy na drabinie

Największym zagrożeniem jest oczywiście upadek z wysokości, który może się skończyć poważnym urazem czy nawet śmiercią. Dlatego podczas pracy na drabinie, zwłaszcza na znacznej wysokości, należy stosować środki ochrony osobistej w postaci zabezpieczeń przed upadkiem (sprzęt alpinistyczny).

Innym czynnikiem ryzyka jest doznanie kontuzji w wyniku zadrapania czy poranienia przez konar drzewa, blachę etc.

Praca na drabinie rodzi również zagrożenie ze strony linii energetycznych. Dlatego zaleca się, aby podczas pracy w pobliżu źródeł prądu stosować drabiny z włókna szklanego, minimalizujące prawdopodobieństwo porażenia.

Rodzaje drabin

Najpopularniejsze są oczywiście drabiny aluminiowe, które gwarantują spory zasięg roboczy przy jednoczesnym zachowaniu niskiej masy własnej. Należy natomiast pamiętać o tym, że drabiny aluminiowe nie nadają się do pracy podczas silnego wiatru – w takich warunkach stosujemy już solidnie przymocowane rusztowanie lub drabinę drewnianą.

A propos drabin drewnianych. To wciąż spotykane rozwiązanie, które ma jedną zasadniczą wadę: drewno szybko ulega zniszczeniu, dlatego okres eksploatacji takiej drabiny jest skrócony. Co istotne, drabin drewnianych się nie maluje, aby nie maskować ewentualnych uszkodzeń, spękań etc.

Odpowiednie wyposażenie i przeszkolenie pracownika

Choć praca na drabinie wydaje się być banalnie łatwa, to jednak nie możemy zapominać o tym, że niesie ze sobą poważne zagrożenie. Dlatego każdy pracownik musi zostać odpowiednio przeszkolony z obsługi drabiny i sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem.

Pracownika należy również wyposażyć w niezbędne środki ochrony osobistej, czyli przede wszystkim stosowne rękawice i buty z antypoślizgową podeszwą.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry