Data wpisu: 09.02.2024

Analiza umowy przez prawnika: dlaczego warto ją zlecić za każdym razem?

Umowy to normalny element działalności biznesowej. Nawet mając zaufanie do klienta czy kontrahenta, zawsze warto zawrzeć pisemną umowę, która w razie czego będzie podstawą do rozwiązania ewentualnego sporu. Tutaj kluczowe jest to, aby otrzymany draft umowy zawsze skonsultować z prawnikiem. Dlaczego? Najważniejsze powody omawiamy w naszym poradniku.

Usunięcie niekorzystnych zapisów

Prawnik specjalizujący się w prawie gospodarczym z łatwością wychwyci zapisy, które są ewidentnie niekorzystne dla jego klienta i zaproponuje ich usunięcie czy zmodyfikowanie. Dzięki temu nie zawrzesz umowy, która w żaden sposób nie chroni Twoich interesów.

Brak klauzul niedozwolonych

Zdarza się, że w umowie znajdują się klauzule niedozwolone i zapisy ewidentnie niezgodne z prawem. Nie musi to być przejaw złej woli ze strony klienta/kontrahenta, natomiast takie zapisy mogą spowodować nieważność umowy.

Doradztwo

Analiza umowy przez prawnika może być wstępem do rozbudowanej konsultacji prawnej, w ramach której ekspert udzieli Ci wskazówek dotyczących np. negocjowania warunków z kontrahentem i zwrócenia uwagi na pewne aspekty współpracy, które wzbudziły niepokój u prawnika.

Zabezpieczenie przed ryzykiem złamania prawa

Zdarza się, że zawierając umowę przedsiębiorca już nieświadomie łamie obowiązujące w Polsce czy w Unii Europejskiej prawo. Jest to szczególnie częste w przypadku umów podpisywanych z zagranicznymi kontrahentami czy z pracownikami spoza UE. Analiza umowy przez prawnika pozwoli uniknąć takiego scenariusza i zabezpieczyć przedsiębiorcę pod kątem prawnym.

Zminimalizowanie ryzyka konfliktów i kosztownych sporów prawnych

Umowa, która została drobiazgowo przeanalizowana przez prawnika, nie będzie zawierać zapisów, które dają pole do nadinterpretacji i tym samym mogących być przyczyną konfliktów między przedsiębiorcą a klientem czy kontrahentem. Tym samym unikniesz sporów, które bardzo często kończą się na sali sądowej, generując bardzo wysokie koszty i narażając na stres oraz stratę czasu.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry