Sprzedaż alkoholu to bardzo dochodowy biznes, ale trzeba pamiętać, że taka działalność jest w Polsce reglamentowana. Oznacza to, iż każdy przedsiębiorca chcący handlować alkoholem (hurtowo czy detalicznie), musi uzyskać stosowną koncesję. Dokładnie określa to Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 26 października 1982 roku, jak również przepisy gminne. Za sprzedaż alkoholu bez wymaganej koncesji grożą bardzo poważne konsekwencje. Jakie? Wyjaśniamy w naszym artykule.
Koncesji udziela wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży alkoholu. Z wnioskiem koncesyjnym należy się więc zwrócić do jednego z tych organów. Warto przy tym wiedzieć, że polskie prawo rozróżnia 3 rodzaje koncesji:
Koncesja jest przyznawana na czas określony, który nie może być krótszy niż 4 lata. Wyjątek stanowi sprzedaż alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem sprzedaży (np. sklep monopolowy) – wówczas minimalny okres koncesji wynosi 2 lata.
Utrata koncesji na sprzedaż alkoholu jest wynikiem złamania zapisów wspomnianej ustawy lub przepisów prawa lokalnego. Katalog przewinień, jakie może popełnić przedsiębiorca jest dość szeroki. Wymieńmy więc najczęstsze przyczyny cofnięcia zezwolenia:
Koncesja może również wygasnąć „automatycznie”, gdy np. doszło do likwidacji punktu sprzedaży, upłynął termin zezwolenia i nie zostało ono przedłużone lub właściciel punkty nie złożył oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych.
W przypadku utraty koncesji przedsiębiorca ma obowiązek natychmiastowego zaprzestania sprzedawania napojów alkoholowych. W przeciwnym razie dopuści się przestępstwa w myśl wspomnianej ustawy, za co grozi kara grzywny. Może ona zostać nałożona także na kierownika punktu, w którym sprzedaje się alkohol bez zezwolenia. Co do zasady takie przestępstwo popełnia się wyłącznie umyślnie. W praktyce wystarczy jednorazowa sprzedaż bez koncesji, aby musieć się liczyć z konsekwencjami karnymi. Nie ma tutaj znaczenia, czy przedsiębiorca np. udostępnił klientowi jedno piwo czy skrzynkę wysokoprocentowego alkoholu.
Na koniec podkreślmy, że sprzedaż alkoholu po wygaśnięciu koncesji jest traktowana równoznacznie z tym, jakby przedsiębiorca nigdy nie posiadał stosownego zezwolenia.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.