Data wpisu: 03.09.2018

Grzywna za popełnienie przestępstwa skarbowego: kiedy trzeba ją zapłacić? Czy można zmienić jej wysokość?

Nałożenie grzywny jest jedną z metod karania podmiotów gospodarczych i osób fizycznych, które dopuściły się przestępstwa skarbowego. Jeśli waga czynu zabronionego nie jest zbyt duża, sąd może poprzestać jedynie na konsekwencjach finansowych. Warto przy tym wiedzieć, że kwota nałożonej grzywny często – pisząc obrazowo – podlega negocjacjom.  Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Termin zapłaty grzywny za przestępstwo skarbowe

Obowiązek zapłaty grzywny następuje w momencie uprawomocnienia się wyroku skazującego. Jeśli zatem nie ma dalszej drogi apelacyjnej, co do zasady należy uiścić grzywnę w zasądzonej wysokości. Uprawomocnienie się orzeczenia sądu nakłada na skazanego obowiązek zapłaty grzywny w terminie 30 dni. Jeśli to nie nastąpi, wszczyna się procedurę egzekucyjną.

Wysokość grzywny za przestępstwo skarbowe: czy można ją obniżyć?

Tak, istnieje taka możliwość. Grzywna za przestępstwo skarbowe jest ustalana w oparciu o stawki dzienne. Skazany może wystąpić z wnioskiem o zmianę wysokości grzywny. Najlepiej jest zrobić to za pośrednictwem kancelarii prawnej, która przygotuje stosowne pismo. Należy przy tym pamiętać, że ten przywilej przysługuje nie tylko skazanemu, ale też np. organowi finansowemu czy prokuratorowi, jeśli w ich ocenie zasądzona grzywna jest zbyt niska.

Ważne!

Wniosek o zmianę wysokości grzywny będzie skuteczny wyłącznie wtedy, gdy zaistniały ważne zmiany okoliczności, w oparciu o które ustalono stawki dzienne grzywny.

Bezskuteczna egzekucja grzywny

Może się zdarzyć (w naszym kraju takie sytuacje są na porządku dziennym), że skazany nie uiści zasądzonej grzywny, a jej przymusowa egzekucja okaże się bezskuteczna – np. z powodu niewypłacalności podmiotu gospodarczego. Wówczas grzywna może zostać zamieniona na prace społecznie użyteczne. Co to oznacza w praktyce? Sąd może przymusić skazanego do wykonywania konkretnych, nieodpłatnych prac na cele społeczne, np. koszenie trawników na skwerach miejskich czy odmalowanie urządzeń na publicznym placu zabaw.

W ostateczności sąd może również podjąć decyzję o zamianie grzywny na karę pozbawienia wolności. Dojdzie do tego w momencie, gdy skazany nie uiści grzywny, a jednocześnie odmówi wykonywania prac społecznie użytecznych.

Ważne!

Nawet po wymierzeniu kary pozbawienia wolności, skazany zachowuje prawo do uwolnienia się od niej po uiszczeniu zasądzonej kwoty grzywny.

Rozłożenie grzywny na raty oraz umorzenie

Sąd może podjąć decyzję (przychylając się do wniosku skazanego lub jego reprezentanta) o rozłożeniu płatności grzywny na raty, jeśli wysokość kary jest znaczna lub sytuacja finansowa skazanego obiektywnie trudna. Okres rozłożenia płatności może wynieść maksymalnie do 3 lat.

W szczególnych przypadkach sąd może także zdecydować o umorzeniu części grzywny lub jej całości. Będzie tak w sytuacji, gdy wykonanie kary – w ocenie sądu – okaże się nieskuteczne lub bezcelowe.

Zasądzenie grzywny za przestępstwo skarbowe nie jest zatem końcem postępowania. Skazany w dalszym ciągu ma sporo możliwości, aby istotnie obniżyć wysokość kary finansowej lub wręcz jej uniknąć.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry