Data wpisu: 20.11.2024

Kiedy przedsiębiorca powinien odwiedzić notariusza?

W biznesie regularnie zdarzają się sytuacje, kiedy to przedsiębiorca dla własnego spokoju i bezpieczeństwa powinien skorzystać z pomocy prawnej, w tym notarialnej. Wizyta u notariusza to wręcz konieczność, gdy celem jest zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy, bliskich mu osób czy współpracowników. Kilka przykładowych sytuacji krótko omawiamy w naszym artykule.

Depozyt notarialny

Depozyt notarialny polega na tym, że nabywca rzeczy o dużej wartości – na przykład nieruchomości czy udziałów w przedsiębiorstwie – przekazuje uzgodnioną kwotę notariuszowi. Stanowi to gwarancję zabezpieczenia transakcji. Środki te zostaną wypłacone sprzedającemu w momencie zawarcia umowy w formie aktu notarialnego.

Umowa przedwstępna

Każda poważna transakcja, czyli dotycząca nabycia rzeczy lub praw o znacznej wartości, powinna zostać poprzedzona sporządzeniem umowy przedwstępnej, najlepiej w obecności notariusza. Przykładem może być transakcja nabycia nieruchomości, udziałów w spółce czy całego przedsiębiorstwa.

Tytuł egzekucyjny

Przedsiębiorca, który chce pożyczyć znaczną sumę pieniędzy np. swojemu kontrahentowi, powinien dla własnego dobra sporządzić akt notarialny, w którym jego dłużnik poddaje się egzekucji. Taki tytuł daje prawo do przeprowadzenia egzekucji majątku, unikając w ten sposób długotrwałego postępowania sądowego.

Pełnomocnictwo

Jeśli przedsiębiorca planuje przekazać część istotnych uprawnień swojemu współpracownikowi, bliskiemu członkowi rodziny czy przedstawicielowi prawnemu, to powinien udzielić mu pełnomocnictwa, najlepiej w formie aktu notarialnego. Takie pełnomocnictwo będzie później honorowane przez urzędy, sądy i inne instytucje, w których przedsiębiorca potrzebuje reprezentanta.

Sukcesja

Przedsiębiorcy prowadzący biznesy rodzinne powinni rozważyć plan sukcesji, aby zabezpieczyć firmę w razie swojej śmierci czy niezdolności do dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa. Notariusz pomoże sporządzić testament, wyznaczyć zarządcę sukcesyjnego czy stworzyć coraz popularniejszą w Polsce fundację rodzinną, co zapewni ciągłość działania firmy na wypadek niemożliwych do przewidzenia sytuacji.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry