Data wpisu: 25.10.2023

Konsultacja prawna dokumentów firmowych: kiedy warto z tego skorzystać?

Większość przedsiębiorców, na szczęście, nie ma potrzeby korzystania ze stałej obsługi prawnej. Prędzej czy później w każdym biznesie przyjdzie jednak moment, gdy co najmniej wskazane będzie skonsultowanie się z prawnikiem, najlepiej specjalizującym się w prawie gospodarczym czy prawie pracy. Przykładem może być konsultacja prawna dokumentów firmowych przedstawionych przez przedsiębiorcę. Jakie dokumenty mamy na myśli? Sprawdź to w naszym poradniku.

Umowy

Oczywiście chodzi tutaj wyłącznie o te kluczowe umowy, które zawieramy z najważniejszymi kontrahentami, zwłaszcza opiewające na duże sumy. W takiej sytuacji warto powierzyć prawnikowi przestudiowanie umowy lub też napisanie jej od podstaw w taki sposób, aby jak najlepiej zabezpieczała interesy przedsiębiorcy.

Dokumenty spółki

Standardem jest korzystanie z konsultacji prawnej w sprawie wszelkich dokumentów dotyczących spółek prawa handlowego. Warto udać się do prawnika o zaopiniowanie m.in. aktów założycielskich spółek, protokołów zgromadzeń wspólników i walnych zgromadzeń czy projektów uchwał wspólników oraz członków zarządu.

Regulaminy

Tutaj można wskazać zarówno na regulamin sklepu internetowego, jak i regulaminy wewnętrzne, w szczególności te nakładające konkretne obowiązki na pracowników. Warto zadbać o zgodność zapisów regulaminu z obowiązującymi przepisami polskiego prawa.

Pisma sądowe

O opinię prawną należy poprosić w przypadku potrzeby sporządzenia dowolnych pism, które będą kierowane do sądu, komornika czy urzędów. Za przykład mogą posłużyć pozwy, apelacje, wnioski o zabezpieczenie, wnioski egzekucyjne, pisma urzędowe, wezwania do zapłaty, pisma przedprocesowe etc.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry