Notariusz i radca prawny to dwie zupełnie różne profesje prawnicze. Wiele osób nadal jednak ze sobą myli i nie do końca wie, do kogo zwrócić się ze swoim problemem. W naszym artykule krótko wyjaśniamy, czym zajmuje się notariusz, a czym radca prawny.
Kim jest notariusz?
Notariusz, zwany także rejentem, to osoba zaufania publicznego, posiadająca uprawnienia do wykonywania czynności prawnych o charakterze urzędowym. W zakresie kompetencji notariusza jest m.in. sporządzanie aktów notarialnych, legalizowanie dokumentów oraz zabezpieczanie interesów stron przy transakcjach, takich jak sprzedaż nieruchomości czy sporządzanie testamentów.
Notariusz świadczy swoje usługi w oparciu o ustawę o notariacie.
Kim jest radca prawny?
Radca prawny to specjalista w zakresie szeroko pojętego prawa, który udziela porad, sporządza opinie prawne oraz reprezentuje klientów przed sądami i urzędami. Zajmuje się kwestiami związanymi chociażby z prawem pracy, prawem gospodarczym, finansowym, a także sprawami rodzinnymi i spadkowymi.
Radca prawny może pomóc np. w sporządzeniu pisma do urzędu, w uzyskaniu odszkodowania czy rozwiązaniu konfliktu z kontrahentem biznesowym.
Kiedy skorzystać z usług notariusza, a kiedy radcy prawnego?
Do notariusza udajemy się wtedy, gdy potrzebujemy fachowego wsparcia przy różnego rodzaju transakcjach, zwłaszcza wymagających urzędowej formy. Przykładem może być tutaj kupno i sprzedaż nieruchomości, przekazanie darowizny, sporządzenie testamentu czy umowy handlowej między stronami.
Radca prawny z kolei jest odpowiednim „adresem” w przypadku spraw wymagających interpretacji przepisów prawa. Do radcy prawnego udajemy się np. chcąc sporządzić pismo urzędowe, uzyskać odszkodowanie, rozwiązać problem z umową, poradzić się w kwestii swoich praw i obowiązków, przygotować pismo przedsądowe etc.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.