Data wpisu: 13.01.2024

Analiza gleby – dlaczego jest tak ważna?

Analiza gleby to jeden z kluczowych zabiegów, jakie należy przeprowadzać dla zwiększenia plonowania i jakości uzyskiwanych plonów. Wielu rolników nie zaprząta sobie tym głowy, nie do końca zdają sobie sprawę z konsekwencji takiego zaniechania. W naszym artykule wyjaśniamy, dlaczego analiza gleby jest tak ważna.

Ustalenie składu fizykochemicznego gleby

Podstawowym celem przeprowadzenia analizy gleby jest określenie ewentualnych niedoborów makro- i mikroelementów, przede wszystkim azotu, potasu i fosforu. Jest to punkt wyjścia do opracowania efektywnego planu nawożenia gleby.

Dobór odpowiednich nawozów

Na podstawie wyników analizy składu gleby można dobrać odpowiednie nawozy, a przede wszystkim określić ich adekwatne dawkowanie. Przenawożenie upraw to powszechny problem, który wynika właśnie z zaniechania analizy gleby, skutkując pogorszeniem jakości plonów i degradacją środowiska naturalnego.

Wybór stanowiska pod konkretną uprawę

Dzięki analizie gleby rolnik może precyzyjnie wybrać optymalne stanowisko pod daną uprawę. Są gleby, które nie będą sprzyjać plonowaniu np. niektórych rodzajów zbóż, buraka czy kukurydzy. Tym samym analiza może uchronić rolnika przed ponoszeniem bardzo wysokich kosztów nieefektywnej uprawy.

Ochrona środowiska

Wiedząc, jakich składników brakuje w glebie, można dokładnie oszacować ilość potrzebnych nawozów sztucznych. To z kolei prowadzi do ograniczenia zużycia nawozów z korzyścią i dla portfela rolnika, i dla środowiska naturalnego.

Na koniec dodajmy, że analizę gleby powinno się przeprowadzać minimum co 2-3 lata i przed każdą zmianą uprawianej rośliny.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry