Data wpisu: 25.12.2024

Czym jest saletra amonowa? Poznaj zastosowanie tego nawozu w rolnictwie

Saletra amonowa to popularny nawóz azotowy stosowany w profesjonalnym rolnictwie. Stanowi cenne źródło łatwo przyswajalnego azotu, czyli kluczowego składnika odżywczego roślin uprawnych, odpowiadającego za wzrost i plonowanie. Zastosowaniu tego nawozu bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Skład chemiczny saletry amonowej

Saletra amonowa (NH₄NO₃) to nawóz stanowiący połączenie azotu w dwóch formach:

  1. Amonowej (NH₄⁺).
  2. Azotanowej (NO₃⁻).

To czyni saletrę wyjątkowo wszechstronnym i cennym nawozem rolniczym, pozwalającym zarówno szybko uzupełnić niedobory azotu w glebie, jak i zapewnić jego dostawy dla roślin przez dłuższy czas.

Zalety saletry amonowej

Podstawową zaletą tego nawozu jest jego dwustronne działanie. Dostarcza azot w formie amonowej, czyli działający wolniej i wspierający rozwój korzeni roślin, a także w formie azotanowej, działającej szybko, zasilając rośliny na etapie intensywnego wzrostu.

Saletra amonowa może być stosowana na potrzeby większości upraw, w tym zbóż, warzyw, roślin okopowych oraz drzew i krzewów owocowych.

Saletra jest dostępna w postaci granulek, które można równomiernie rozprowadzić na polu, co ułatwia aplikację nawozu. Dodajmy, że saletra szybko rozpuszcza się w wodzie, co pozwala na jej natychmiastowe działanie w glebie.

Jak stosować saletrę amonową?

Saletra jest stosowana w różnych fazach wzrostu roślin, zależnie od zapotrzebowania na azot zgłaszanego przez daną uprawę. Zwykle aplikuje się ją wiosną, kiedy rośliny zaczynają fazę intensywnego wzrostu.

Stosując saletrę amonową należy uważać na ryzyko przenawożenia. Zbyt duże dawki azotu mogą prowadzić do strat tego makroelementu oraz jego wymywania do wód gruntowych, ze szkodą dla środowiska naturalnego.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry