Większość kierowców wie, jak ważny jest właściwy dobór oleju silnikowego do samochodu. Nie inaczej jest w przypadku maszyn rolniczych, w tym ciągników. Te wykonują niezwykle ciężką pracę, często w skrajnych warunkach użytkowych, co wymusza często wymianę oleju na taki dedykowany maszynom. Jeśli nie znasz zaleceń producenta ciągnika, to sprawdź, jakimi kryteriami należy się kierować przy doborze oleju.
Na dobry początek poszukaj w sieci informacji na temat aprobaty producenta ciągnika. Każdy z czołowych producentów, jak John Deere, Deutz-Fahr czy Massey Ferguson ma własne wymagania w tym zakresie. Jeśli olej je spełnia, to jego marka ma już drugorzędne znaczenie.
To warto wiedzieć:
Najpopularniejsze klasy jakości oleju do maszyn rolniczych to API CJ-4, API CK-4 i ACEA E7. Warto natomiast sprawdzić zalecenia producenta – mogą być podane w książce obsługi maszyny.
Jeśli chodzi o klasę lepkości, to w ciągnikach rolniczych najczęściej stosuje się oleje 10W-40 lub 15W-40. Są one przystosowane do pracy w warunkach bardzo wysokiej temperatury otoczenia. Podkreślmy przy tym, że klasa lepkości – wbrew obiegowej opinii – nie informuje nas o tym, czy mamy do czynienia z olejem syntetycznym czy mineralnym.
Dodajmy również, że do współczesnych ciągników, wyposażonych w filtr cząstek stałych, należy stosować oleje wzbogacone o specjalne dodatki zapewniające kompatybilność środka smarnego z wrażliwymi układami oczyszczania spalin.
Regularna wymiana oleju silnikowego ma duże znaczenie z punktu widzenia trwałości ciągnika, przy czym nie jest to jedyna wymagana czynność obsługowa. Należy również pamiętać o pilnowaniu świeżości oleju do układu hydraulicznego oraz skrzyni biegów.
Tutaj znów należy stosować się do zaleceń producenta, jednak duży wpływ na częstotliwość wymiany mają warunki pracy. Jeśli ciągnik jest mocno eksploatowany, to przesadą nie będzie nawet kilkakrotna wymiana oleju w trakcie sezonu.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.