Data wpisu: 31.07.2023

Kiedy siać pszenicę ozimą, żyto i rzepak zimowy? Podstawy

Każda osoba zajmująca się rolnictwem, zwłaszcza na poziomie profesjonalnym, musi znać podstawowe terminy siewu poszczególnych zbóż i roślin uprawnych – zwłaszcza tych, które cieszą się największą popularnością w naszym kraju. Ta wiedza jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i wynika z naturalnego cyklu wegetacji roślin. W tym artykule przypominamy, kiedy należy siać pszenicę ozimą, żyto i rzepak zimowy, czyli jedne z najpopularniejszych roślin uprawnych w Polsce.

Pszenica ozima

Pszenica należy do czołówki najczęściej uprawianych zbóż w naszym kraju. Jest to stosunkowo łatwa w uprawie roślina, która może dawać imponujące plony, o ile oczywiście zadbamy o absolutne podstawy – w tym odpowiedni termin siewu.

W przypadku pszenicy siew powinien nastąpić we wrześniu lub w październiku. Celem jest tutaj zapewnienie roślinie ukorzenienia przed nastaniem ujemnych temperatur.

Żyto

Żyto stanowi fundament polskiego rolnictwa i to z pewnością szybko się nie zmieni. To bardzo popularne zboże wysiewamy w dwóch terminach:

  1. Jesienią, czyli we wrześniu lub październiku.
  2. Wiosną (żyto jare), czyli w kwietniu lub maju.

Decydując się na siew jesienny należy wcześniej upewnić się, że ziemia jest odpowiednio przygotowana i dobrze nawodniona.

Rzepak zimowy

W ostatnich latach rzepak uchodził za wyjątkowo opłacalną roślinę. Stanowi surowiec wykorzystywany nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również jest biokomponentem dodawanym do paliw (z uwagi na wysoką zawartość oleju).

Dobra produktywność uprawy rzepaku jest ściśle uzależniona od terminu wysiewu. Rzepak zimowy siejemy od końcówki sierpnia do połowy września.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry