Data wpisu: 08.10.2024

Kombajn a ciągnik rolniczy – na czym polega różnica?

Osoby niezaznajomione z branżą rolną często mylą chociażby popularne maszyny rolnicze. Klasycznym przykładem nieporozumienia jest stawianie znaku równości między kombajnem a ciągnikiem rolniczym. W rzeczywistości są to zupełnie różne maszyny, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Funkcja

Kombajn to maszyna służąca do zbioru plonów, najczęściej zboża, rzepaku lub kukurydzy. Jest to maszyn wielofunkcyjna, łącza kilka operacji, m.in. cięcie, młócenie, oddzielanie ziarna od słomy, dzięki czemu jest niezastąpiona podczas żniw.

Ciągnik z kolei to nic innego jak pojazd rolniczy o wszechstronnym zastosowaniu, który służy głównie do holowania maszyn rolniczych, np. pługów czy siewników, a także do transportu zebranych płodów na przyczepie. Ciągnik może być także używany do zadań na polu, takich jak orka, siew, nawożenie, a także transportowanie nawozów.

Budowa

Kombajn to bardzo rozbudowana i zaawansowana technicznie maszyn. Jej konstrukcja obejmuje między innymi system zbierania i przetwarzania plonów oraz pojemnik na zebrane ziarno. Przekłada się to na wyższy poziom skomplikowania serwisu kombajnu, a także na jego zwiększoną podatność na różnego rodzaju awarie.

Ciągnik jest pojazdem znacznie prostszym w budowie, natomiast można go uzupełnić o różnego rodzaju akcesoria i osprzęt mocowany z tyłu lub z przodu, czego celem jest szybka zmiana funkcji ciągnika.

Przeznaczenie

Kombajnu używa się wyłącznie w określonych sezonach, głównie podczas żniw. Jest to maszyna nieprzydatna przy prowadzeniu różnych prac agrotechnicznych, związanych chociażby z przygotowaniem gruntu pod zasiew.

Pod tym względem ciągnik jest maszyną znacznie bardziej wszechstronną, przydatną praktycznie przez cały rok, zarówno do prac na polu, jak i w całym gospodarstwie. Po zastosowaniu odpowiedniego akcesorium ciągnik może być używany nawet do odśnieżania dróg, podwórka etc.

Cena

Kombajn to bardzo droga w zakupie maszyna, znacznie kosztowniejsza niż ciągnik. Zwykle w gospodarstwie pracuje tylko jeden kombajn, co wynika z wysokiego kosztu zakupu i serwisowania.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry