Data wpisu: 19.06.2024

Korzyści z zostawiania słomy na polu

Słoma, zwłaszcza jej nadmiar, może być sporym problemem dla rolnika. Stąd też wielu gospodarzy decyduje się na jej zostawienie na polu po zbiorach. Jest to nie tylko wygodne, ale też może być korzystne dla środowiska i przyszłych upraw, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Poprawa struktury gleby

Słoma pozostawiona na polu zaczyna się rozkładać, w naturalny sposób poprawiając strukturę gleby i uzupełniając niedobory składników odżywczych roślin. Dzięki dodatkowej materii organicznej zwiększa się porowatość gleby, poprawia retencję wody, a to tworzy także lepsze warunki do rozwoju mikroorganizmów glebowych.

Ochrona przed erozją

Warstwa słomy na powierzchni gleby sanowi naturalną barierę chroniąc przed erozją spowodowaną czy to silnymi wiatrem, czy niedoborami wody. Jest to szczególnie korzystne w okresach suszy.

Zwiększenie aktywności mikroorganizmów glebowych

Słoma stanowi źródło pożywienia dla mikroorganizmów glebowych, które odgrywają kluczową rolę procesie użyźniania gleby. Zostawienie słomy na polu może się zatem przyczynić do poprawy jakości danego stanowiska przed kolejnym zasiewem.

Źródło makroelementów

Materia organiczna zawarta w słomie uwalnia do gleby azot, fosfor i potas, czyli kluczowe składniki odżywcze roślin uprawnych. Przyczynia się to nie tylko do poprawy jakości gleby, ale też może pozwolić na ograniczenie stosowania nawozów sztucznych, które nie są obojętne dla środowiska.

To tylko wybrane argumenty, które mogą przekonać do pozostawiania słomy na polu, szczególnie w tych gospodarstwach, które są zainteresowane wdrożeniem praktyk zrównoważonego, ekologicznego rolnictwa. 


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry