Data wpisu: 29.05.2024

Kto może kupić ziemię rolną w Polsce?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w naszym kraju obowiązują bardzo konkretne zasady obrotu ziemią rolną. Obecnie bazujemy na przepisach, które dość mocno ograniczają swobodę nabywania takich gruntów, a o szczegółach przeczytasz w naszym poradniku.

Istotny jest metraż

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, działki rolne o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara może kupować praktycznie każdy, niezależnie od tego, czy planuje prowadzić na takim terenie działalność rolniczą.

Nabywca takiego stosunkowo niewielkiego gruntu ma pełną swobodę w jego wykorzystaniu, co oznacza, że można na nim na przykład wybudować dom. Co ważne, nie ma tutaj także ograniczeń w zakresie późniejszej odsprzedaży nabytej ziemi.

Większe grunty

Sytuacja komplikuje się w przypadku działek o powierzchni od 0,3 do 1 hektara. Tutaj prawo pierwokupu posiada Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Grunt może również kupić osoba prywatna, która jednak będzie zobowiązany do założenia i prowadzenia na nim gospodarstwa rolnego przez okres minimum 5 lat. W tym czasie nie może też sprzedać gruntu.

Dodajmy, że osoba fizyczna, która nabędzie działkę rolną o powierzchni od 0,3 do 1hektara, musi osobiście zarządzać gospodarstwem przez 5 lat, nie mogąc w tym czasie przekazać lub odsprzedać działki. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy KOWR wyrazi zgodę na wcześniejszą sprzedaż.

Grunty powyżej 1 ha

Zakup ziemi rolnej o powierzchni przekraczającej 1 hektar jest dostępny wyłącznie dla osób posiadających status rolnika indywidualnego. Aby go zdobyć należy prowadzić osobistą działalność rolniczą przez co najmniej 5 lat i posiadać odpowiednie wykształcenie rolnicze.

Osoby spełniające te kryteria nie mogą posiadać więcej niż 300 hektarów ziemi rolnej, chyba że powiększają rodzinne gospodarstwo w tej samej lub sąsiedniej gminie.

Rolnicy mogą sprzedać swoje grunty członkom rodziny, nawet jeśli ci nie posiadają wymaganego statusu. Działki rolne mogą być także sprzedawane przez licytacje komornicze, gdzie każdy może stać się nabywcą, lecz prawo pierwokupu ma wówczas KOWR.

W przypadkach, kiedy chce się nabyć większą działkę rolną nie posiadając do tego uprawnień, można ubiegać się o zgodę KOWR – konieczne będzie wykazanie braku zainteresowania tym gruntem ze strony innych osób.

Po uzyskaniu zgody i nabyciu gruntu, nowy właściciel musi prowadzić gospodarstwo przez wyznaczony czas i nie może go sprzedać w okresie 5 lat.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry