Choć panuje przekonanie, że rosną w każdej glebie i są mało wymagające, to jednak profesjonalna uprawa ziemniaków wymaga stosowania się do kilku zasad. Tylko wtedy można liczyć na satysfakcjonujące plony oraz uzyskanie odpowiedniej jakości produktu końcowego. Kilka wskazówek dotyczących uprawy ziemniaków znajdziesz w naszym artykule.
Typ gleby
Ziemniaki najlepiej rosną na lekkich, przepuszczalnych glebach, takich jak piaski i lekkie gliny. Przy wyborze stanowiska zwracamy uwagę na to, aby gleba dobrze odprowadzała wodę, co minimalizuje ryzyko chorób.
pH gleby
Preferowany przez ziemniaki odczyn gleby wynosi od 5,5 do 7,0,. Optymalne warunki to glebo lekko kwaśna, o pH poniżej 6,0. Skrajne wartości pH mogą ograniczać dostępność składników odżywczych.
W przypadku zbyt niskiego pH zaleca się przeprowadzenie zabiegu wapnowania, natomiast należy to zrobić co najmniej 6 miesięcy przed sadzeniem ziemniaków.
Warunki klimatyczne
Sadzenie ziemniaków jest uzależnione od panującej temperatury. Ta powinna wynosić minimum 7°C, a optymalnie 15–18°C.
Etap wzrostu bulw wymaga już znacznie wyższych temperatur, 20°C w dzień i 15°C w nocy.
Przygotowanie sadzeniaków
Sadzeniaki powinny być w odpowiednim stadium wzrostu. Jeśli planujesz krótszy okres wegetacyjny, to wybierz starsze bulwy. Młodsze to lepszy wybór do długich okresów wegetacyjnych.
Nawadnianie
Ważne jest utrzymanie stałego poziomu wilgotności gleby. Znaczne wahania wilgotności podłoża mogą sprzyjać pękaniu bulw i ich deformacji. Spośród polecanych metod nawadniania najlepiej sprawdzają się systemy kropelkowe umieszczone na szczycie redlin. Przed spodziewanymi upałami zaleca się także zakrycie międzyrzędzi liśćmi, co zmniejszy parowanie wody.
Nawożenie
Podstawowym składnikiem odżywczym ziemniaków jest azot. Zaleca się także stosowanie nawozów fosforowych. Częstotliwość i intensywność nawożenia zależą od rzeczywistego składu gleby, którą należy poddać analizie fizykochemicznej.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.