Data wpisu: 31.07.2023

Rodzaje opon rolniczych

Zmechanizowane rolnictwo nie może funkcjonować bez ogumienia. Korzysta się z niego w ciągnikach, traktorach, różnego rodzaju maszynach, naczepach itd. Zakup opon rolniczych generuje spore koszty w gospodarstwie – pamiętajmy, że mówimy tutaj o ogumieniu specjalistycznym, o dość ograniczonej podaży. O podstawowych rodzajach opon rolniczych czytaj w naszym artykule.

Opony diagonalne

Opony diagonalne, oznaczane jako „D”, to absolutnie podstawowy rodzaj ogumienia rolniczego, który powoli odchodzi do lamusa. Nadal jednak te opony są masowo stosowane w rolnictwie, przede wszystkim w maszynach.

Charakterystyczną cechą opon diagonalnych jest budowa z przędzy tekstylnych oraz klasyczny kształt bieżnika, co zapewnia im doskonałe właściwości trakcyjne. Ten typ ogumienia wyróżnia się także ponadprzeciętną trwałością.

Opony radialne

Ten typ opon oznacza się jako „R”. Mamy tutaj do czynienia z nowszym rodzajem ogumienia rolniczego, stopniowo zastępującym opony diagonalne. Do produkcji tych opon wykorzystuje się stal i kevlar, co zapewnia podwyższoną odporność na przebicie i inne uszkodzenia mechaniczne.

Opony radialne charakteryzują się lepszą trakcją niż diagonalne, są wyraźnie trwalsze, natomiast także droższe w zakupie.

Opony niskoprofilowe

W przypadku tego ogumienia można się spotka z oznaczeniami „IF” oraz „VF”. Jest to najnowocześniejszy rodzaj opon stosowanych w rolnictwie. Jak sama nazwa wskazuje opony niskoprofilowe mają bardzo niski profil, co zapewnia lepsze właściwości trakcyjne podczas jazdy asfaltem i umożliwia rozwijanie wyższych prędkości.

Opony niskoprofilowe oferują przy tym bardzo dobrą trwałość i wydajność, przy czym trzeba zaznaczyć, że są zdecydowanie droższe od opon radialnych i przede wszystkim diagonalnych.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry