Data wpisu: 09.04.2024

Wskazówki dotyczące stosowania siarczanu amonu w rolnictwie

Siarczan amonu to jeden z najczęściej stosowanych nawozów azotowych, masowo wykorzystywany w rolnictwie. Wynika to z wysokiej zawartości azotu (21%), czyli absolutnie niezbędnego makroelementu wymaganego przez rośliny uprawne. Do tego dochodzi wysokie stężenie siarki 24%). Stosowanie siarczanu amonu stanowi podstawowy zabieg agrotechniczny, przynoszący doskonałe efekty w postaci zwiększenia plonowania. Trzeba tutaj natomiast pamiętać o kilku zasadach, z których najważniejsze omawiamy w naszym poradniku.

Odpowiednie dawkowanie

Bardzo częstym błędem popełnianym przez rolników jest nadmierne nawożenie upraw siarczanem amonu. Należy pamiętać, że zbyt duża dawka azotu ma jeszcze gorszy wpływ na plonowanie niż niedobory tego makroelementu.

Nadmierne nawożenie siarczanem amonu stwarza również zagrożenie dla środowiska naturalnego, w tym wód podziemnych.

Stąd konieczne jest dobranie takiej dawki nawozu, jaka jest adekwatna do rodzaju gleby, rodzaju uprawy, oczekiwanej produkcji i wyników analizy gleby.

Czas aplikacji

Czas nawożenia siarczanem amonu oczywiście nie może być przypadkowy. Chcąc osiągnąć najlepsze efekty, warto stosować nawóz przed siewem lub jako nawóz dolistny w początkowych fazach wzrostu roślin.

Rada:

W przypadku roślin wieloletnich nawóz można aplikować wczesną wiosną.

Środki ostrożności

Jak każdy nawóz sztuczny, także siarczan amonu może być szkodliwy dla środowiska. Obecnie kładzie się silny nacisk na ograniczanie stosowania nawozów mineralnych, co wcale nie musi stać w sprzeczności z efektywnością uprawy.

Należy pamiętać, że nadmierne stosowanie siarczanu amonu może prowadzić do zakwaszenia gleby, co generuje dodatkowe koszty związane z jej wapnowaniem.

Zwracamy również uwagę na fakt, iż azot w formie amonowej może być szybciej wypłukiwany z gleby, co zwiększa ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych. Właśnie dlatego nigdy nie stosujemy nawozu w trackie i przed spodziewanym opadami deszczu, jak i na zmarzniętą czy przykrytą śniegiem glebę.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry