Kukurydza to wdzięczna roślina, która ma jednak pewne wymagania – dotyczą one przede wszystkim wilgotności i temperatury gleby, o czym piszemy w osobnym artykule. Tym razem skupimy się na dwóch bardzo ważnych aspektach dotyczących wysiewu nasion kukurydzy, a więc obsadzie i głębokości.
Obsada nasion kukurydzy
Zoptymalizowanie dawki wysiewu nasion kukurydzy jest jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed rolnikami trudniącymi się uprawą tej rośliny. Sytuacji nie ułatwia fakt, iż warunki glebowe w naszym kraju charakteryzują się dużą zmiennością, stąd trudno jest o jakąś uniwersalną zasadę.
Przyjmuje się natomiast, że optymalna norma wysiewu nasion kukurydzy wynosi między 75 a 85 tys. nasion na hektar. Taka dawka powinna zapewnić najwyższy możliwy plon, co oczywiście nadal jest uzależnione od warunków panujących w konkretnej glebie.
Rada
Zaleca się, aby w przypadku słabszych gleb zwiększyć obsadę do 90 tys. nasion na hektar, szczególnie w regionach, w których często odnotowuje się suszę rolniczą.
Głębokość wysiewu
Kluczowym czynnikiem determinującym produktywność kukurydzy jest wilgotność gleby. Należy o tym pamiętać przy ustalaniu głębokości wysiewu nasion. Standardowy przedział wynosi między 2 a 8 centymetrów.
Większość rolników w Polsce wysiewa nasiona na głębokości od 4 do 6 centymetrów, co jest dobrym wyborem w sytuacji, gdy gleba ma odpowiednią wilgotność i temperaturę i nie spodziewamy się gwałtownego pogorszenia warunków środowiskowych.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.