Data wpisu: 06.07.2022

Fundusz awaryjny: co to takiego? Dlaczego musisz go zbudować?

Jeśli nie wiesz, czym jest fundusz awaryjny, to najprawdopodobniej go nie masz, a uwierz, że jest to poważny problem. Brak funduszu awaryjnego oznacza skazywanie się na wysokie ryzyko wpadnięcia w problemy finansowe, które mogą pojawić się nagle, w zupełnie nieprzewidywalnej sytuacji. Ten artykuł powinien Cię zmotywować do zbudowania funduszu awaryjnego.

Czym jest fundusz awaryjny?

Fundusz awaryjny, nazywany również poduszką finansową, to środki pieniężne zgromadzone z myślą o nagłych, trudnych sytuacjach życiowych, które wymagają głębszego sięgnięcia do kieszeni. Przykładem może być awaria samochodu, sprzętu domowego, choroba czy uraz pozbawiający możliwości dalszego zarobkowania etc.

Jak zacząć budować fundusz awaryjny?

Najlepiej… od zaraz! Zbudowanie funduszu awaryjnego nie jest szczególnie trudne, natomiast wymaga systematyczności. Jeśli zarabiasz mało i nie stać Cię na odkładanie dużych sum, to przynajmniej staraj się wygospodarować w domowym budżecie 100-200 złotych miesięcznie, które w całości będą przeznaczane na fundusz awaryjny. W ten sposób w ciągu kilkunastu miesięcy zgromadzisz już sensowną kwotę pozwalającą sfinansować nieprzewidziane wydatki.

Pamiętaj również o tym, że fundusz awaryjny jest „święty”. Oznacza to, że nie należy sięgać po te pieniądze bez potrzeby. Nie używamy ich do sfinansowania bieżących potrzeb, a tym bardziej zachcianek. Traktuj te pieniądze tak, jakby ich w ogóle nie było.

Przed czym chroni taki fundusz?

Przede wszystkim przed wpadnięciem w długi. Jeśli nie masz funduszu awaryjnego, a przytrafi się np. jakaś kosztowna awaria, to będziesz musiał się zapożyczyć – co już oznacza pogorszenie się Twojej sytuacji finansowej (odsetki od pożyczki).

Tym samym fundusz awaryjny chroni przed poważnym ryzykiem wpadnięcia w spiralę zadłużenia, z której bardzo trudno jest się wydostać.

Gdzie gromadzić środki w ramach funduszu awaryjnego?

Najlepiej na bieżącym koncie lub koncie oszczędnościowym. Ważne, aby środki te były oddzielone od standardowych wpływów, z których finansujemy codzienne wydatki. Trzeba też mieć do nich łatwy, natychmiastowy dostęp, dlatego nie należy ich przeznaczać na jakieś inwestycje.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry