Data wpisu: 07.01.2021

Jak uniknąć firmowych długów w pandemii? Wykorzystaj te sposoby

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że jesienią 2020 roku zaległości polskich przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą przekroczyły łączną sumę 6 miliardów złotych. Z kolei większe firmy zalegają swoim wierzycielom ponad 5 miliardów złotych. Zadłużenie polskich przedsiębiorstw drastycznie zwiększyło się w okresie pandemii, co po części jest zrozumiałe. Gospodarczy lockdown nie może być jednak pretekstem do tego, aby bezrefleksyjnie wpędzać swoją firmę w coraz większe długi. Jak tego uniknąć? Mamy dla Ciebie gotowe rozwiązania.

Nie zadłużaj się u podwykonawców i dostawców

To absolutna podstawa, bo takie długi nie tylko pogarszają sytuację finansową firmy, ale także rzutują na jej wizerunek. Fama, że przedsiębiorstwo jest niesolidnym płatnikiem, może podważyć Twoją pozycję w branży i bardzo utrudnić Ci dalsze funkcjonowanie już po kryzysie. Dlatego nigdy nie traktuj podwykonawców i dostawców towarów, jak banku, w którym możesz łatwo zaciągnąć kredyt. Pamiętaj, że ci przedsiębiorcy także są w trudnej sytuacji i liczą na Twoją rzetelność finansową.

Dogadaj się z wierzycielami państwowymi

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wielu przedsiębiorców zupełnie niepotrzebnie unika kontaktu z ZUS, chowając głowę w piasek i po prostu przestając opłacać składki. Takie postępowanie nie ma najmniejszego sensu. Z ZUS-em naprawdę można się dogadać, rozłożyć zaległości na raty, wystąpić o umorzenie karnych odsetek – trzeba tylko okazać zaangażowanie.

Uważaj na wakacje kredytowe i inne formy odroczenia spłaty

W dobie pandemii niektóre banki, a przede wszystkim prywatne firmy pożyczkowe ruszyły z różnego rodzaju akcjami pod hasłem: weź wakacje kredytowe. Chodzi oczywiście odroczenie spłaty zadłużenia, w tym rat kredytu. Brzmi dobrze, ale w praktyce jest to niezła pułapka, która może pogrążyć finanse Twojej firmy.

Odroczenie spłaty nie oznacza jej umorzenia. Prędzej czy później będziesz musiał rozliczyć się z wierzycielami i co zrobisz, gdy zaległości zaczną się piętrzyć? Czy masz pewność, że za 1, 2, 3 miesiące Twoja sytuacja poprawi się na tyle, że dasz radę spłacić wszystkie zobowiązania od ręki?

Sięgaj po granty i bezzwrotną pomoc finansową

Jeśli masz solidny biznes, który przed pandemią dobrze prosperował i jego model biznesowy jest sprawdzony, to masz możliwość uzyskania finansowania z różnych źródeł. Nie chodzi tylko o pomoc rządu w ramach tzw. tarcz antykryzysowych czy tarcz finansowych, ale też o granty od instytucji unijnych. Owszem, zdobycie pieniędzy z takiego źródła jest trudniejsze w porównaniu z zaciągnięciem kredytu, ale w dalszej perspektywie może się okazać korzystniejsze i mniej ryzykowne dla Twojej firmy.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry