Data wpisu: 25.02.2020

Na co przeznaczać dochody z firmy?

Banalne pytanie, prawda? Większość przedsiębiorców, pewnie Ty też, odpowie: na inwestycje, oszczędności, własne przyjemności. Pokażemy Ci jednak, że to nie są jedyne dostępne opcje. Jeśli Twoja firma przynosi zyski, to świetnie. Nie powinieneś jednak kisić wszystkich dochodów na koncie, a tym bardziej wydawać ich bez głowy. Sprawdź nasze propozycje, na co przeznaczyć dochody z firmy.

Działalność charytatywna

Zawsze przyjemnie jest wiedzieć, że komuś się pomogło. Dzielenie się własnym sukcesem finansowym jest świetną motywacją do dalszego działania, bo dzięki temu czujesz, że Twoje wysiłki rzeczywiście mają sens. Poza tym – patrząc już czysto biznesowo – wspieranie działalności charytatywnej dobrze robi wizerunkowi Twojego biznesu, zwłaszcza jeśli możesz się tym jakoś sensownie pochwalić przed kontrahentami. Nasza rada: ustal sam ze sobą, że co miesiąc będziesz przeznaczać np. 200 złotych na wybrane cele charytatywne.

Poduszka finansowa

Dziś idzie Ci dobrze, ale nie masz gwarancji, że tak będzie zawsze. Większość z nas ma taką brzydką cechę, że im więcej zarabiamy, tym więcej chcemy zarabiać. Jest to zupełnie naturalne, ale nie powinno Ci przysłonić smutnej prawdy: życie jest nieprzewidywalne i w ciągu jednej chwili możesz wpaść w poważne tarapaty finansowe. Zabezpiecz się na taką okoliczność i zacznij przeznaczać część dochodów na budowanie tzw. poduszki finansowej. To taka polisa na wypadek, gdybyś się potknął. Docelowo poduszka finansowa powinna odpowiadać sześciomiesięcznym kosztom Twojego życia.

Zachcianki

Pewnie Cię zaskoczymy, ale wychodzimy z założenia, że ciągłe żyłowanie się z wydatkami nie ma większego sensu. Musisz przecież widzieć i czuć, że osiągnąłeś finansowy sukces. Nie zabierzesz tej kasy do grobu, dlatego raz na jakiś czas pozwól sobie na spełnienie jakiejś zachcianki – najlepiej takiej, która jednocześnie pozwoli Ci zoptymalizować firmowe koszty (może to być np. nowy samochód).

Edukacja

Choćbyś prowadził biznes przez pół wieku, to nigdy nie posiądziesz całej wiedzy na temat czy to przedsiębiorczości, czy nawet własnej branży. Dochody z działalności, przynajmniej częściowo, warto więc przeznaczać na edukację, doszkalanie się, zdobywanie nowych umiejętności. Sprawdź, czy w najbliższym czasie nie są organizowane jakieś ciekawe szkolenia, warsztaty, spotkania networkingowe. Udział w nich nie zawsze jest płatny.

Inwestycje prywatne

Życzymy Ci, abyś nie musiał prowadzić swojego biznesu aż do sędziwego wieku. Nawet jeśli kochasz swoją firmę, to w pewnym momencie życia powinieneś móc już zdyskontować swoją ciężką pracę i po prostu odpocząć. Musisz jednak zgromadzić na ten cel środki, a same oszczędności mogą być niewystarczające. Dlatego dobrze będzie przeznaczać część dochodów z firmy na prywatne inwestycje, np. fundusze, giełdę, nieruchomości czy cokolwiek innego, co zabezpieczy Twoje finanse po przejściu na emeryturę.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertą dla firm: usługi marketingowe, produkcja oprogramowania, organizacja eventów, usługi bhp, usługi IT, oraz inne.

Zobacz ofertęSkontaktuj się z nami

Przewiń do góry