Data wpisu: 21.06.2018

Nie wyrabiasz się ze swoim biznesem? Sprawdź, jakie błędy popełniasz w zarządzaniu czasem

Zarządzanie czasem to niesamowicie trudna sprawa. Nie da się tego nauczyć w kilka minut, niektórym zajmuje to całe zawodowe życie, inni natomiast nigdy nie osiągają w tej sferze żadnych sukcesów. Problem ten jest szczególnie dobrze znany przedsiębiorcom, którzy nie mają tego komfortu, że ktoś powie im „zrób to i tamto, a potem idź do domu”. W biznesie sam jesteś panem swojego czasu i ponosisz pełną odpowiedzialność za jego organizację. Jeśli więc doszedłeś do etapu, w którym możesz szczerze przyznać, że się nie wyrabiasz, najwyraźniej popełniasz te klasyczne błędy.

Za bardzo wkręcasz się w biznes

To naturalne, że traktujesz swój biznes poważnie i chcesz dla niego jak najlepiej. W pewnym momencie musisz jednak dać sobie więcej luzu. Nabrać dystansu, przestać gonić za dalszym zwiększaniem obrotów. W przeciwnym razie na 100% zatrze się granica między życiem prywatnym a zawodowym. To już się dzieje, skoro nie możesz się wyrobić. Kto na tym traci? Wyłącznie Ty i Twoja rodzina. Jeśli pracujesz coraz więcej, a coraz mniej czasu poświęcasz na życie, jesteś na dobrej drodze do wypalenia zawodowego.

Nie ufasz innym

Wszystko jest na Twojej głowie? Musisz babrać się w papierach, obsługiwać klientów, wozić towar, a do tego sprzątać biuro? Wbrew pozorom bycie „Zosią-samosią” nie jest dobrą cechą u przedsiębiorcy. Jeśli doba wydaje Ci się być za krótka, a mimo to nie jesteś w stanie przerzucić części odpowiedzialności na pracowników, to zmierzasz w złym kierunku. Twój biznes wyłącznie na tym straci, bo na pewno nie starczy Ci sił, aby dalej ciągnąć ten wózek samodzielnie.

Masz typowy problem z zarządzaniem. Nie potrafisz kierować zespołem, bo nie darzysz nikogo zaufaniem. Może to wynikać z Twoich złych doświadczeń, ale przecież nie jest tak, że każdy pracownik chce Cię okraść. Daj ludziom więcej odpowiedzialności, a w końcu znajdziesz osoby naprawdę godne zaufania. Wówczas Twoja doba od razu się wydłuży. Magia!

Nie korzystasz z dostępnych narzędzi

Żyjemy w XXI wieku, a Ty mentalnie wciąż tkwisz w poprzednim stuleciu? Nic dziwnego, że się nie wyrabiasz. Zacznij korzystać z narzędzi informatycznych, dzięki którym zaczniesz z łatwością zarządzać swoim czasem. Czy naprawdę musisz sam wypełniać faktury, rozliczać płatności, prowadzić księgowość, monitorować czas pracy podwładnych? To bez sensu!

Wszystko to może zrobić za Ciebie specjalistyczne oprogramowanie, którego zakup wcale nie jest tak drogi, jak może Ci się wydawać. Zwłaszcza w relacji do korzyści, jaką jest odzyskanie bezcennego czasu.

Źle wyznaczasz priorytety

Przykładem może być sytuacja, gdy rzucasz wszystko, żeby zrealizować zlecenie za jakieś marne grosze na rzecz klienta, który zawsze ma problemy z terminowym regulowaniem płatności. W tym czasie mógłbyś np. skupić się na rozwijaniu biznesu, ale nie – wolisz się jeszcze „nachapać”, choć de facto mówimy o śmiesznym zarobku.

Umiejętność wyznaczania priorytetów to strategiczna kwestia dla każdego przedsiębiorcy. Te priorytety nie zawsze muszą być też związane ściśle z biznesem. Mogą dotyczyć także Twojego życia prywatnego. Jeśli masz z tym problem, to już zawsze będziesz narzekać, że się nie wyrabiasz.

Receptą na niedobór czasu na pewno nie jest dłuższe przesiadywanie w biurze – tłumaczyliśmy to w naszym poradniku. Przemyśl wszystko, co przed chwilą przeczytałeś i zastanów się, gdzie Ty popełniasz błąd.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertą dla firm: usługi marketingowe, produkcja oprogramowania, organizacja eventów, usługi bhp, usługi IT, oraz inne.

Zobacz ofertęSkontaktuj się z nami

Przewiń do góry