Data wpisu: 15.12.2023

Ostatnia rata leasingu i co dalej?

Nareszcie po kilkudziesięciu miesiącach sumiennego spłacania przedmiotu leasingu – zwykle samochodu – nadszedł ten długo oczekiwany moment. Leasingodawca przysłał Ci ostatnią wynikającą z harmonogramu fakturę. Możesz sobie pogratulować, ale też nie napawaj się tą chwilą zbyt długo, ponieważ teraz czeka Cię jeszcze podjęcie kluczowej decyzji i dopełnienie kilku formalności. Sprawdź, co należy zrobić po opłaceniu ostatniej raty leasingu.

Wykup przedmiotu leasingu

Tuż przed zakończeniem umowy każdy leasingobiorca musi podjąć decyzję, czy wykupuje przedmiot leasingu, czy może zostawia go leasingodawcy. Jeśli wartość wykupu jest symboliczna i wynosi np. 1% wartości, to oczywiście głupio byłoby z tego nie skorzystać.

Sprawa komplikuje się jednak w momencie, gdy kwota wykupu jest bardzo wysoka, ponieważ taką konstrukcję umowy świadomie wybrał przedsiębiorca. W takiej sytuacji musisz policzyć, czy wykup rzeczywiście się opłaca – a już szczególnie wtedy, gdy np. nie planujesz dalej użytkować samochodu w działalności, czyli nie zaksięgujesz faktury wykupowej i nie odliczysz od niej PIT oraz VAT.

Problemem może się również okazać to, że zwyczajnie nie masz środków na wykupienie przedmiotu leasingu, czego nie przewidziałeś (lub po prostu o tym nie myślałeś) w momencie zawierania umowy na takich warunkach. Tutaj w grę będą wchodzić dwie opcje:

  1. Zostawiasz przedmiot leasingu leasingodawcy, oczywiście regulując ostatnią ratę.
  2. Wnioskujesz do leasingodawcy o rozłożenie wykupu na raty lub o przedłużenie umowy leasingu.

Ważne!

Niektórzy leasingodawcy wymagają, aby leasingobiorca chcący wykupić przedmiot leasingu poinformował o tym zamiarze z minimum 60-dniowym wyprzedzeniem. Najczęściej dotyczy to samochodów z wykupioną obsługą serwisową. Koniecznie zajrzyj więc do umowy leasingu, aby uniknąć nerwowej sytuacji.

Odebranie dokumentów od leasingodawcy

Jeśli zdecydujesz się wykupić przedmiot leasingu, to wraz z fakturą za ostatnią ratę otrzymasz fakturę wykupową. Opłać ją, a następnie poczekaj na informację od leasingodawcy o możliwości odebrania dokumentów właścicielskich – te powinny być gotowe w ciągu dwóch tygodni.

Dokumenty – na przykład kartę pojazdu – zwyczajowo odbiera się w miejscu zawarcia umowy leasingu, choć można również poprosić o wysłanie ich kurierem, za co prawdopodobnie zostaniesz obciążony dodatkową opłatą.

Podejmij decyzję, co dalej z przedmiotem leasingu

Jeszcze do 31 grudnia 2021 roku sprawa była oczywista i praktycznie każdy przedsiębiorca księgował fakturę wykupową w swojej działalności, aby móc dalej amortyzować niedawny przedmiot leasingu i tym samym odnieść podwójną korzyść podatkową. Dziś wygląda to zgoła inaczej.

Wszystko oczywiście przez nowe przepisy wprowadzone przy okazji tzw. Polskiego Ładu. Uniemożliwiają one sprzedaż przedmiotu wykupionego z leasingu bez podatku, co wcześniej było możliwe po zaledwie 6 miesiącach od wykupu (dziś po 6 latach).

Z tego powodu wielu przedsiębiorców ostatecznie nie księguje faktury wykupowej i korzysta z popularnego fortelu, jakim jest przekazanie wykupionego przedmiotu leasingu w darowiźnie osobie z tzw. zerowej grupy podatkowej. Ten mechanizm opisywaliśmy już na naszym blogu.

Pamiętaj również, że w przypadku znacznej wartości wykupionego przedmiotu leasingu, decyzja o wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych lub o całkowitym wycofaniu z użytku w działalności będzie mieć konkretne konsekwencje finansowe. Jest to dobra okazja do tego, aby skorzystać z usługi doradztwa podatkowego, która może uchronić Cię przed wysokimi kosztami z tytułu np. konieczności zapłaty podatku i składki zdrowotnej od sprzedaży przedmiotu wykupionego z leasingu.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry