Data wpisu: 23.12.2019

Pełna księgowość: kto musi ją prowadzić? Z czym to się wiąże?

Jednym z nieodzownych elementów posiadania firmy jest dbanie o sferę finansową i podatkową. Większość przedsiębiorców zostawia te kwestie specjalistom, zatrudniając własnego księgowego, czy też zlecając tę usługę biuru rachunkowemu. W Polsce ponad 90% przedsiębiorstw korzysta z tzw. uproszczonej rachunkowości, jednak część firm nie ma wyboru i musi zdecydować się na pełną księgowość. Kogo dotyczy ten obowiązek? Jakie są korzyści, a jakie wady pełnej rachunkowości?

Masz spółkę? Musisz mieć pełną księgowość

W Polsce obowiązek prowadzenia pełnej księgowości dotyczy przede wszystkim spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych, komandytowo-akcyjnych oraz komandytowych. Warto jednak wiedzieć, że podobnie może być w przypadku spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz niektórych osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

W przypadku każdej z tych form prowadzenia biznesu obligatoryjna pełna księgowość dotyczy przedsiębiorstw, które w ostatnim roku obrotowy osiągnęły przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych przekraczające równowartość 2 milionów euro – liczonych po kursie NBP.

Dobrowolna pełna rachunkowość

Każdy przedsiębiorca ma prawo przejść na pełną księgowość, jeśli tylko sobie tego życzy – nawet jeśli nie spełnia wymienionych powyżej kryteriów. Aby do tego doszło, musi złożyć stosowną informację w Urzędzie Skarbowym – robi się to w ramach rocznego zeznania podatkowego.

Uwaga!

Jeśli księgi firmy mają być przechowywane poza jej siedzibą, na przykład w biurze rachunkowym, należy o tym powiadomić US w ciągu 15 dni od takiej zmiany.

Z czym wiąże się pełna księgowość?

Jak sama nazwa wskazuje pełna księgowość nakłada na przedsiębiorcę dodatkowe obowiązki podatkowe z tytułu prowadzenia biznesu. Przede wszystkim konieczne jest założenie i uzupełnianie dziennika operacji finansowych, księgi głównej, ksiąg pomocniczych, zestawień obrotów i sald księgi głównej, zestawień sald ksiąg pomocniczych oraz wykazu aktywów i pasywów.

Warto wiedzieć

W związku z dodatkowymi obowiązkami koszt usługi prowadzenia pełnej księgowości jest znacznie wyższy niż tylko KPiR. Stawki w zewnętrznych biurach rachunkowych zaczynają się od około 500 złotych miesięcznie.

Dodatkowym problemem jest obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego i przedłożenia go organowi zatwierdzającemu, czyli Urzędowi Skarbowemu.

Czy pełna księgowość ma jakieś zalety?

Z punktu widzenia jednoosobowej działalności gospodarczej – raczej nie. Natomiast większe spółki mogą na tym skorzystać, ponieważ same zyskują pełniejszy obraz swojej sytuacji ekonomicznej, co pozwala dokładniej analizować działania biznesowe i oceniać ich faktyczną skuteczność.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry