Data wpisu: 09.02.2018

Jak znaleźć wspólnika do prowadzenia biznesu?

Wspólne prowadzenie biznesu wydaje się być bardzo dobrym pomysłem. Po pierwsze: obowiązki z tym związane rozkładają się na dwie osoby. Po drugie: tak samo jest z odpowiedzialnością. Poza tym nie zapominamy o aspekcie finansowym. Wspólnik może (a wręcz powinien) wnieść do biznesu swój kapitał, który pozwoli firmie wypłynąć na szersze wody. Jest tylko jeden problem: najpierw trzeba tego wspólnika znaleźć. Nie może to być przecież osoba zupełnie przypadkowa. Gdzie szukać? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Wśród znajomych

Nawet jeśli nie obracasz się w kręgach biznesowych, to wciąż możesz zacząć. Bardzo dobrym miejscem do poszukiwań wspólnika są spotkania lokalnych grup biznesowych. Są to różnego rodzaju śniadania, obiady, kolacje oraz inne – także nieformalne – mitingi przedsiębiorców. W ostateczności możesz się wybrać np. na mecz lokalnej drużyny (oczywiście kupując bilet na trybunę dla VIP-ów) i tam nawiązać pierwsze kontakty.

Portale ogłoszeniowe

Roi się od nich w polskim (i nie tylko) Internecie. Na portalach poświęconych biznesowi można znaleźć setki ogłoszeń typu: „Zainwestuję w firmę”, „Szukam wspólnika do prowadzenia biznesu” itp. Wszystko masz więc podane na tacy.

Problem w tym, że takie ogłoszenia w większości zamieszczają desperaci. Gros stanowią wpisy przedsiębiorców, którzy chwytają się ostatniej deski ratunku, bo lada moment zostaną zlicytowani przez komornika. Dlatego trudno uznać portale ogłoszeniowe za dobre miejsce do znalezienia wartościowego partnera biznesowego.

Social media

Oczywiście nie mamy tutaj na myśli opublikowania postu na tablicy z informacją o szukaniu wspólnika. Takie działanie byłoby na wskroś amatorskie. Chodzi nam o dołączenie do grupy przedsiębiorców działających w Twojej branży. Zwykle są to grupy zamknięte, dlatego nie udzielają się tam przypadkowe osoby. Jest szansa, że w takim gronie znajdziesz osobę podzielającą Twoją wizję prowadzenia biznesu.

Dobrymi miejscami do szukania wspólników są LinkedIN oraz Goldenline. To takie social media dla przedsiębiorców i osób rozwijających swoje kariery. Możesz tam trafić na profesjonalistów, którzy chętnie dołączą do ambitnego projektu biznesowego.

Współpracownicy

Na pewno na co dzień współpracujesz z różnymi firmami – albo jesteś ich podwykonawcą, albo to one pracują dla Ciebie. Pomyśl, czy w tym gronie nie ma przedsiębiorcy, z którym wyjątkowo dobrze Ci się rozmawia. Kto wie, może szuka on jakichś nowych wyzwań i byłby skłonny zostać Twoim wspólnikiem? To dobra opcja, bo masz już jakąś wiedzę na temat potencjalnego partnera i jego podejścia do robienia interesów.

Grupy biznesowe

Mowa o grupach, które łączą interesy wielu firm pod szyldem jednej marki. Działalność grup biznesowych opiera się na różnych założeniach. Czasami jest to klasyczna franczyza, w innych przypadkach firmy zachowują daleko idącą niezależność. Ten drugi model wykorzystuje Grupa Soluma.

To nowoczesne podejście do współpracy – wszyscy przedsiębiorcy działający pod naszym szyldem są dla siebie wspólnikami, jednak w sensie merytorycznym, nie kapitałowym. Jest to świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy bardziej zależy Ci na korzystaniu z wiedzy, doświadczenia, wsparcia i silnego brandu niż na pieniądzach partnera.

Wiesz już, jak znaleźć wspólnika do prowadzenia biznesu. Pytanie tylko, czy na pewno chcesz zrealizować ten plan? W kolejnym artykule na naszym blogu poznasz najważniejsze wady i zalety takiego układu.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry