Data wpisu: 09.02.2023

Przemoc w biznesie – czym się objawia?

Trudny, ale potrzebny temat, o którym bardzo mało się mówi. Przemoc w biznesie jest na porządku dziennym i nie mamy tutaj wcale na myśli mobbingowania pracowników. Chodzi o przemoc występującą w relacjach biznesowych, pomiędzy kontrahentami. Z reguły jest to przemoc jednostronna, często zakamuflowana, ale zawsze podkopująca wzajemne zaufanie i mogąca doprowadzić do bardzo poważnych problemów, również natury psychicznej. Aby tego uniknąć należy w porę się zorientować, że kontrahent stosuje przemoc w biznesie i uciąć tę toksyczną relację. Przykłady takich zachowań znajdziesz w naszym poradniku.

Celowe, notoryczne opóźnianie płatności

Brak zapłaty za fakturę w wyznaczonym terminie to przemoc biznesowa – nazywajmy rzeczy po imieniu. Jeśli kontrahent robi to notorycznie, a wiesz, że nie znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, po prostu uznaniowo przyznając sobie pożyczkę od Twojej firmy, to zakończ taką współpracę w pierwszym możliwym momencie.

Straszenie rozwiązaniem umowy

Jeśli realizujesz swoje zadania prawidłowo, zgodnie z ustaleniami, a mimo to wciąż słyszysz od kontrahenta, że ma wianuszek firm na Twoje miejsce i może w każdej chwili rozwiązać umowę, to… uprzedź go. Taka współpraca, z ewidentnym agresorem, nie ma żadnego sensu.

Uzależnianie od siebie

Przejawem przemocy w biznesie jest świadome, konsekwentne uzależnianie kontrahenta od siebie. Gdy Twój klient wyczuje, że realizujesz zlecenia na bardzo wysokim poziomie i za stosunkowo niską cenę, to może dążyć do tego, aby stać się Twoim głównym lub wręcz jedynym klientem. Po co?

Aby móc bez przeszkód stosować przemoc biznesową, czyli np. żądać realizacji zlecenia taniej, szybciej, na jeszcze lepszym poziomie.

Stałe podnoszenie wymagań, ale bez renegocjowania warunków

Jeśli zauważasz, że kontrahent sukcesywnie zwiększa swoje oczekiwania, natomiast na propozycję renegocjowania warunków umowy (głównie pod kątem finansowym) reaguje wzruszeniem ramion, to ta relacja zbliża się do końca. Najwyraźniej kontrahent próbuje Cię wykorzystywać, co jest przejawem biznesowej przemocy.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry