Data wpisu: 23.02.2021

Jak obniżyć koszty zakupu energii elektrycznej w firmie?

W Polsce od kilku lat obserwujemy znaczące podwyżki cen energii. W mniejszym stopniu odczuwają je odbiorcy indywidualni, natomiast solidnie po kieszeni dostają przedsiębiorstwa. Nic dziwnego, że coraz więcej firm przestaje już tylko myśleć o ograniczeniu zużycia prądu, ale też wdraża konkretne działania. Które z nich są szczególnie godne polecenia? Sprawdź te propozycje.

Zmiana taryfy

Zaczynamy od najprostszego dostępnego rozwiązania. Zmiana taryfy może być szczególnie opłacalna dla tych firm, które generują najwyższe zużycie energii w godzinach nocnych oraz wczesnym popołudniem. Warto zatem sprawdzić, kiedy nasz zakład jest najbardziej energochłonny i dopasować do tego odpowiednią taryfę.

Zmiana sprzedawcy

Na ten krok decyduje się zaskakująco mało przedsiębiorstw, a szkoda, ponieważ zmiana sprzedawcy nie jest wcale skomplikowana, nie nastręcza żadnych problemów, natomiast może przełożyć się na odczuwalne oszczędności. Warto skontaktować się z kilkoma firmami działającymi w regionie i poprosić o symulacje kosztów, a następnie podjąć decyzję, czy taka zmiana ma rzeczywiście sens.

Własna produkcja

To coraz popularniejsze, a w praktyce też najskuteczniejsze rozwiązanie chroniące przed podwyżkami cen energii. Przedsiębiorstwa, które zaczęły produkować prąd na własne potrzeby w zdecydowanej większości chwalą sobie tę decyzję, dlatego jest to opcja co najmniej godna rozważenia.

Standardową metodą będzie tutaj zainwestowanie w firmową instalację fotowoltaiczną, która – przy prawidłowym doborze – powinna zaspokoić nawet połowę zapotrzebowania na prąd. Inną, choć już  mniej popularną opcją, jest system oparty na turbinie parowej, która produkuje prąd na potrzeby procesów technologicznych (np. w zakładach przetwórstwa spożywczego, firmach farmakologicznych etc.).

Audyt energetyczny

Punktem wyjścia do oszczędzania energii i tym samym realnego obniżenia rachunków za prąd w przedsiębiorstwie jest zlecenie audytu energetycznego. To kompleksowe badanie, które ma na celu wykazanie, które obszary działalności są najbardziej energochłonne i jakie można podjąć kroki, by zmniejszyć to zużycie. Audytor przygotowuje szczegółowy raport z zaleceniami oraz prognozowaną stopą zwrotu z inwestycji w ograniczenia energochłonności przedsiębiorstwa.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry