Data wpisu: 15.02.2021

Pomysły na niepodważalne koszty firmowe w małym przedsiębiorstwie

Większość przedsiębiorców doskonale wie, że najlepszym sposobem na obniżenie należnych podatków jest generowanie kosztów uzyskania przychodu. Trzeba z tym jednak uważać, ponieważ urzędy skarbowe w razie kontroli skrupulatnie sprawdzają, czy aby na pewno przedsiębiorca miał prawo pomniejszyć podatek z tytułu zgłoszonego kosztu. Rzeczy budzące wątpliwości są masowo odrzucane. Jeśli chcesz uniknąć takiego scenariusza, to wykorzystaj nasze pomysły na niepodważalne koszty firmowe w małym przedsiębiorstwie.

Abonamenty

Wszelkie usługi biznesowe świadczone w formie abonamentu są bezproblemowo rozliczanym kosztem uzyskania przychodu. Za przykład mogą posłużyć np. licencje na oprogramowanie biurowe, abonamenty na usługi marketingowe czy nawet wynajem długoterminowy pojazdu. Co ciekawe, wiele takich usług warto opłacić z góry np. na początku roku, aby zyskać spory koszt jednostkowy, pomniejszyć należny podatek, a później uniknąć wydatków w ciągu kolejnych kilkunastu miesięcy.

Oprogramowanie

Urzędy skarbowe praktycznie w ogóle nie podważają takich kosztów uzyskania przychodu, ponieważ ich pracownicy nie są w stanie rzetelnie ocenić, czy przedsiębiorca rzeczywiście potrzebował danego oprogramowania. Śmiało można więc obniżyć podatek dzięki fakturze za stronę internetową, sklep online, program antywirusowy, usługę hostingową, program biurowy, system ERP lub CRM i wiele innych.

Sprzęt biurowy

To także taka kategoria wydatków firmowych, które są niezwykle trudne do podważenia – dlatego skarbówka nawet nie próbuje tego robić. W końcu jak udowodnić przedsiębiorcy, że wcale nie potrzebował komputera, monitora, sprzętu drukującego czy modemu? Nie namawiamy do łamania przepisów, ale delikatnie zasugerujemy, że jeśli potrzebujesz kosztów, a jednocześnie Twój współmałżonek, który pomaga w firmie potrzebuje nowego laptopa, to rozwiązanie nasuwa się samo.

Wynajem powierzchni biurowej

Faktura za biuro, miejsce parkingowe czy powierzchnię magazynową jest z automatu księgowana po stronie kosztów uzyskania przychodu, a urzędy skarbowe w ogóle tego nie podważają. Jeśli więc zamierzasz zmienić siedzibę, zatrudnić ludzi i potrzebujesz większej przestrzeni, to nie masz się czym martwić – koszty wynajmu będą co miesiąc pomniejszać należny podatek dochodowy i VAT.

Amortyzacja pojazdu

Samochód firmowy jest niemal nieskończonym źródłem kosztów, dlatego też zdecydowana większość przedsiębiorców dąży do posiadania pojazdu w środkach trwałych. Największy koszt stanowi tutaj amortyzacja (o ile auto nie jest leasingowane), która gwarantuje comiesięczne obniżenie podstawy opodatkowania przez okres 2,5 roku lub 5 lat.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszą ofertą dla firm: usługi marketingowe, produkcja oprogramowania, organizacja eventów, usługi bhp, usługi IT, oraz inne.

Zobacz ofertęSkontaktuj się z nami

Przewiń do góry