Data wpisu: 03.10.2022

Jak poprawić efektywność pracy pompy ciepła typu powietrze-powietrze (klimatyzatora)?

Pompy ciepła typu powietrze-powietrze, czyli klimatyzatory, to coraz popularniejszy wybór wśród osób szukających uzupełniającego źródła ogrzewania. Klimatyzator zapewnia dużą ilość ciepła, zwłaszcza w okresach przejściowych, a przy tym jego eksploatacja może być naprawdę tania. Warunkiem jest takie korzystanie z urządzenia, aby zapewnić mu optymalne warunki pracy. Oto kilka podstawowych wskazówek.

Stała temperatura

Chcąc wykorzystywać klimatyzator w funkcji grzania najlepiej jest ustawić stałą temperaturę i po prostu pozwolić urządzeniu pracować. Niech to będzie na przykład 21 stopni – pompa ciepła sama będzie pilnować zadanej temperatury. Jest to również najbardziej komfortowe rozwiązanie z punktu widzenia użytkowników.

Automatyczny tryb pracy

Nie ma sensu bawić się w ręczne ustawienia. Klimatyzator najwydajniej pracuje w trybie automatycznym i taki należy ustawić na pilocie lub w aplikacji. Unikajmy również  wielokrotnego włączania i wyłączania pompy ciepła w ciągu dnia (o ile jest to klimatyzator z silnikiem inwerterowym).

Żaluzje w dół

Ciekawym trikiem, o którym nie wszyscy wiedzą, jest ręczne wymuszenie dolnego ustawienia żaluzji jednostki wewnętrznej. Ciepło zawsze zmierza ku górze, dlatego warto skierować żaluzje maksymalnie w dół, aby pozwolić ogrzanemu powietrzu dotrzeć do jak najdalszych zakątków domu czy mieszkania.

Unikanie startów mocno wychłodzonej jednostki

Częstym błędem popełnianym przez osoby korzystające z klimatyzacji w funkcji grzania jest wyłączanie jednostki na noc, po czym uruchamianie jej nad ranem, przy minusowej temperaturze. W takich warunkach start jednostki zawsze generuje duże zużycie energii (na tzw. defrost, czyli odszronienie), co nie służy również agregatowi. Lepiej jest więc np. obniżyć temperaturę na noc niż całkowicie wyłączać pompę ciepła.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry