Data wpisu: 27.09.2022

Kryzys energetyczny: jak obniżyć rachunki w firmie?

To będzie trudna, a na pewno droga zima. Kryzys energetyczny nie jest tylko faktem medialnym, ale już zaczyna uderzać w budżety tysięcy polskich przedsiębiorstw. Firmy zawierające umowy z dostawcami energii w toku indywidualnych negocjacji donoszą o stawkach na poziomie nawet 2,5-3 zł za kilowatogodzinę! Obawiasz się drakońskich rachunków, zarówno za prąd, jak i ogrzewanie? Już teraz zacznij opracowywać plan oszczędnościowy. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Praca zdalna

Dlaczego nie wrócić do tego, co dobrze się sprawdziło podczas pandemii? Praca zdalna to najlepszy sposób na to, aby znacząco obniżyć firmowe rachunki i – pisząc wprost – przerzucić część kosztów na pracowników. Jeśli Twoi podwładni nie mają nic przeciwko pracy z domu, to jak najbardziej rozważ częściowe lub całkowite przejście na home office w czasie zbliżającego się sezonu grzewczego.

Szczegółowy regulamin

Jeśli nie możesz wysłać pracowników na home office, ponieważ masz przedsiębiorstwo produkcyjne, to przynajmniej opracuj szczegółowy regulamin, który określa zasady korzystania z energii w firmie. Zawrzyj w nim takie informacje, jak np. obowiązek wyłączania światła i sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego po opuszczeniu biura, nieotwieranie okien przy włączonym ogrzewaniu czy rozsądne korzystanie z klimatyzacji.

Inwestycja we własne źródło energii

Jeśli tylko dysponujesz wolnymi środkami na inwestycje, to nie wahaj się przeznaczyć ich na częściowe uniezależnienie przedsiębiorstwa od dostaw energii z zakładu energetycznego. Świetnie sprawdzi się tutaj instalacja fotowoltaiczna z firmowym magazynem energii.

Wymiana źródeł światła

To podstawa, jeśli rzeczywiście chcesz znacząco obniżyć koszty działalności w związku z rosnącymi cenami nośników energii. Wymień przestarzałe świetlówki na oprawy LED, zastąp nieefektywne lampy jarzeniowe oprawami liniowymi czy plafonami sufitowymi wykorzystującymi energooszczędną technologię ledową.

Obniżenie temperatury w biurze

Pracownicy mogą mieć co do tego obiekcje, ale decydujący głos należy do Ciebie. Oczywiście nie mówimy tutaj o zmuszaniu pracowników do siedzenia w biurze w kurtkach i rękawiczkach. Z drugiej jednak strony efektywnej pracy najbardziej sprzyja temperatura w zakresie między 19 a 21 stopni. Nie ma żadnego powodu, aby pracownicy przegrzewali pomieszczenia biurowe, szczególnie w dobie kryzysu energetycznego.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry