Data wpisu: 14.05.2021

Jak obniżyć koszty zatrudnienia w firmie?

Stara zasada głosi, że na pracownikach nie powinno się oszczędzać, ponieważ to oni stanowią fundament firmy. Nikt natomiast nie mówi, że należy przepłacać na zatrudnieniu. Jeśli koszty utrzymania etatów rosnąc w zatrważającym tempie, a nie idzie za tym zwiększenie przychodów firmy, to coś tutaj ewidentnie nie gra. W takiej sytuacji trzeba pomyśleć o rozsądnym obniżeniu kosztów zatrudnienia. Jak to zrobić? Wykorzystaj nasze podpowiedzi.

Pomyśl o outsourcingu

Outsourcing jest znienawidzony przez związki zawodowe, za to uwielbiany przez przedsiębiorców. To zdecydowanie najlepszy sposób na to, aby realnie ograniczyć koszty zatrudnienia w firmie. Nie wszystkie procesy biznesowe muszą być realizowane stacjonarnie – część obowiązków bez problemu można wyekspediować na zewnątrz, nie ryzykując przy tym, że będą zaniedbane czy świadczone gorzej niż przez pracowników. Przykładami mogą być tutaj: księgowość, marketing, logistyka, sekretariat etc.

Przeanalizuj zakres obowiązków obecnych pracowników

Może Ci się wydawać, że pracownicy są strasznie obłożeni pracą, po czym okaże się, że to jednak nie jest do końca prawda. Spójrz: jeżeli zatrudniasz 3 magazynierów i wszyscy zjawiają się w pracy tylko po to, aby otworzyć bramę zakładu i przyjąć towar od spedytora, to sam przyznasz, że jest to przerost formy nad treścią.

Nie chodzi od razu o to, aby zwalniać pracowników. Ważniejsze jest optymalizowanie ich wykorzystania. Jeśli część osób snuje się po firmie i symuluje pracę, to może znajdą się takie obszary, w których będą mogli być efektywni, a Ty nie będziesz dzięki temu musiał dalej zwiększać zatrudnienia?

Wynajmuj pracowników w gorących okresach

Co prawda w ostatnim czasie sformułowanie „wynająć się” jest na cenzurowanym, ale leasing pracowniczy to całkowicie normalne zjawisko. Nie jest to żaden wyzysk, a obopólna korzyść. Polega to na tym, że przedsiębiorca mający duże braki kadrowe nawiązuje współpracę z agencją, która deleguje pracowników do firmy klienta – na przykład w okresie intensywnych prac sezonowych.

Jeśli specyfika Twojego biznesu wymaga tylko okresowego wzmacniania zespołu lub po prostu trafiło Ci się duże zlecenie, którego „nie ogarną” obecni pracownicy, to warto spróbować właśnie z leasingiem pracowniczym. Nie poniesiesz wysokich kosztów z tytułu tworzenia nowych etatów, zachowasz elastyczność w zatrudnianiu, nie będziesz również ryzykować, że po zakończeniu realizacji zlecenia zostaną Ci na głowie niepotrzebne już etaty.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry