Cash-flow to termin, z którym powinien się zaznajomić każdy przedsiębiorca. W dużym skrócie: chodzi o kontrolowanie przepływu gotówki. Gdybyśmy Cię zapytali: ile zarabiasz „na swoim”, to co byś odpowiedział? Jeśli nie umiesz tego określić, to właśnie masz problem z cash-flow. Jak zadbać o to, by wpływy przynajmniej równoważyły zobowiązania? Przeczytaj.
To bardzo proste rozwiązanie, po które sięga zadziwiająco niewielu przedsiębiorców. Ważne jest, abyś miał pełną świadomość tego, ile Cię kosztuje prowadzenie biznesu. Usiądź z długopisem i kartą papieru, a następnie zacznij spisywać wszystkie stałe i okazjonalne wydatki. Chociażby:
Wyjdzie Ci z tego niemała kwota. Teraz musisz sprawdzić, czy uśrednione wpływy równoważą koszty. Jeśli tak, to nie jest źle. Musisz jednak dążyć do modelu, w którym będziesz w stanie wypłacić sobie jakąś pensję. Tak, Ty też powinieneś zarabiać na prowadzeniu biznesu – przecież właśnie o to tutaj chodzi!
Sprawdź więc, czy wpływy pozwalają Ci żyć na niezłym poziomie. Jeśli nie i de facto nic nie zarabiasz (po odliczeniu kosztów), to nie ma mowy o cash-flow i taki model biznesowy jest kompletnie bez sensu.
Przede wszystkim zatory płatnicze. Musisz je jak najszybciej wyeliminować. Nie może być tak, że sponsorujesz czyjąś działalność, przez co regulujesz własne zobowiązania np. z prywatnych oszczędności. Tak się na dłuższą metę po prostu nie da.
Rada
Na naszym blogu znajdziesz poradnik, w którym zdradzamy sposoby na zlikwidowanie lub znaczne ograniczenie zatorów płatniczych.
Problemy z cash-flow mogą również wynikać z przeinwestowania. Wydajesz sporo na działalność, ale nie przekłada się to na zyski. Wówczas musisz zacząć ograniczać koszty. Przyjrzyj się swojej strategii reklamowej – być może jest ona droga i nieefektywna? Sprawdź, na czym możesz zaoszczędzić bez obniżania jakości usług. Pamiętaj też, aby nigdy nie oszczędzać na promocji marki.
Ponieważ bagatelizowanie cash-flow jest jedną z najczęstszych przyczyn zamykania firm w naszym kraju. Przedsiębiorcy likwidują biznesy, bo te nie przynoszą im satysfakcjonujących dochodów, a jedynie generują zbyt wysokie koszty.
Spokojnie, jeszcze nie jesteś na tym etapie i właśnie teraz możesz zrobić wiele, by poprawić swoją sytuację. Musisz tylko zdać sobie sprawę z problemu, przeprowadzić rzetelną analizę kondycji finansowej biznesu i nie zakładać, że „jakoś to będzie”.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.