Data wpisu: 24.04.2020

Jak złożyć wniosek do programu „Mój Prąd” przez Internet?

Rządowy program „Mój Prąd” cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków, którzy postanowili znacząco obniżyć swoje rachunki za energię. Umożliwia to wykonanie domowej instalacji fotowoltaicznej. Choć koszt takiego przedsięwzięcia jest dość wysoki, to zachętę stanowi dofinansowanie w wysokości maksymalnie 5000 złotych (do 50% kosztu inwestycji). Aby je uzyskać, trzeba złożyć stosowny wniosek do programu „Mój Prąd”. Najwygodniej będzie zrobić to przez Internet. W naszym poradniku pokazujemy całą procedurę.

Kto może skorzystać z dofinansowania z programu „Mój Prąd”?

Program jest kierowany do wszystkich właścicieli prywatnych budynków jednorodzinnych, którzy zainwestowali w mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW. Warunkiem jest założenie instalacji po 23 lipca 2019 roku. Projekt musi zostać zakończony przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Jak złożyć wniosek przez Internet?

Aby było to możliwe, trzeba posiadać albo profil zaufany (eGO) albo tzw. e-dowód osobisty. Oba rozwiązania pozwalają potwierdzić swoją tożsamość. W przypadku osób korzystających z e-dowodu, konieczne jest również posiadania konta ePUAP – jest to specjalna skrzynka elektroniczna umożliwiająca komunikowanie się z administracją państwową.

Teraz przechodzimy na stronę login.gov.pl i logujemy się do systemu elektronicznego. Odnajdujemy wniosek o dofinansowanie z programu „Mój Prąd”, wypełniamy go online, dołączamy niezbędne załączniki i potwierdzamy wysłanie formularza.

Po przekierowaniu na stronę pz.gov.pl konieczne będzie jeszcze podpisanie wniosku podpisem elektronicznym – zgodnie z wybraną metodą (certyfikat kwalifikowany, e-dowód lub podpis zaufany). Potwierdzenie złożenia wniosku zostanie wysłane na e-mail oraz do skrzynki ePUAP.

Co trzeba mieć, aby móc złożyć wniosek do programu „Mój Prąd”?

Przede wszystkim potrzebna będzie faktura za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej – dlatego instalację trzeba zlecić profesjonalnej firmie (poza jednym wyjątkiem, o czym za chwilę). Kopię faktury dołącza się do wniosku, podobnie jak dowód zapłaty (może to być np. oświadczenie wykonawcy).

Bardzo ważnym dokumentem jest zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano. W praktyce uzyskanie takiego zaświadczenia może zająć trochę czasu (nawet kilka miesięcy).

Dopuszczalne jest samodzielne zamontowanie instalacji PV. Wówczas do wniosku, zamiast faktury od wykonawcy, dołącza się oświadczenie o posiadaniu niezbędnych kwalifikacji.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry