Własna studnia to coraz rzadziej wybór, a coraz częściej konieczność – zwłaszcza dla właścicieli gospodarstw rolnych i przydomowych ogrodów. W dobie pogłębiającego się problemu suszy i bardzo wysokich cen wody pitnej, wywiercenie studni głębinowej urasta do rangi obowiązkowej inwestycji dla każdego, kto musi intensywnie podlewać rośliny. Taka studnia może się błyskawicznie zwrócić, zapewniając przy tym stabilne dostawy coraz cenniejszej wody. Przymierzasz się do wywiercenia studni? Zacznij od przeczytania naszego poradnika, w którym dzielimy się kilkoma praktycznymi wskazówkami.
Studnia głębinowa to jeden z wariantów wykonania prywatnego ujęcia. Jak sama nazwa wskazuje, umożliwia pobieranie wody ze znacznej głębokości, co – przynajmniej teoretycznie – powinno zagwarantować jej wyższą jakość (z tym jednak różnie bywa).
Studnie głębinowe wykonuje się metodą wiercenia, wykorzystując do tego specjalny świder (napędzany mechanicznie), który drąży tak długo, aż natrafi na warstwę wodonośną. Wówczas wykonawca studni ocenia wydajność źródła i jeśli jest wystarczająca, przystępuje do prac instalacyjnych, osadzając w odwiercie rury osłonowe i filtracyjne, które zabezpieczają odwiert przed osuwaniem się ziemi oraz przedostawaniem piasku do wody.
Nie ma tutaj reguły. Przyjmuje się, że studnią głębinową jest ta, w której lustro wody znajduje się na głębokości poniżej 8-9 metrów – jest to także granica pracy dla pompy hydroforowej, która nie jest w stanie zassać wody z większej głębokości.
Przeciętna studnia głębinowa zwykle ma między 15 a 30 metrów głębokości – głębsze odwierty nie tylko wymagają pozwolenia, ale także są bardzo kosztowne w wykonaniu, co może podważać ekonomiczny sens takiej inwestycji, a już na pewno na potrzeby jedynie przydomowego ogrodu.
Tak i nie. Już wyjaśniamy, co mamy na myśli. Zgodnie z polskimi przepisami, pozwolenia nie wymaga studnia o głębokości nieprzekraczającej 30 metrów lub o wydajności nie większej niż 5 m³/dobę. W przypadku każdego innego ujęcia konieczne jest już uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.
Teoretycznie tak, natomiast w praktyce jest to bardzo trudne i czasochłonne. Większość inwestorów powierza to zadanie profesjonalistom. Firma studniarska nie ogranicza się tylko do wykonania odwiertu – zakres usługi jest znacznie szerszy i obejmuje także m.in. wykonanie odwiertu próbnego w celu wskazania najlepszego miejsca, uzbrojenie studni, przepłukanie źródła, określenie wydajności oraz uruchomienie ujęcia (montaż pompy dostarczonej przez inwestora – do studni wierconych zaleca się pompy głębinowe, konieczne, jeśli lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów).
Stawki różnią się w zależności od regionu kraju, renomy firmy studniarskiej, a także zakresu dodatkowych prac, jak instalacja pompy, montaż hydroforu czy wykonanie instalacji nawadniającej w ogrodzie.
W dużym uproszczeniu można przyjąć, że cena za metr bieżący odwiertu – uwzględniająca już rury osłonowe i filtracyjne, płukanie i uruchomienie ujęcia – wynosi między 120 a 200 zł. Jak łatwo policzyć, wywiercenie studni o głębokości 20 metrów będzie kosztować między 2400 a 4000 zł.
Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.