Data wpisu: 06.10.2016

6 najczęstszych błędów programistycznych popełnianych podczas tworzenia stron internetowych

Zaprojektowanie strony internetowej jest jednym z najważniejszych etapów jej przygotowania. Dobra mapa i twarde założenia znacznie ułatwiają późniejsze prace programistyczne, a co najważniejsze – bardzo obniżają ryzyko popełnienia jakichś błędów. Niestety wciąż zdarza się, że niektórzy wykonawcy (głównie tani) idą na żywioł i testują różne rozwiązania w trakcie pracy, oddając tym samym stronę przepełnioną oczywistymi nieporozumieniami. Przygotowaliśmy zestawienie 6 najczęstszych błędów programistycznych popełnianych podczas tworzenia stron internetowych, które mają fatalny wpływ na wygląd i funkcjonalność witryny.

  1. Animacje flash i zbyt dużo zawartości – obie te rzeczy powodują, że strona internetowa bardzo długo się ładuje. To błąd, którego większość internautów nie wybacza i po prostu po 20-30 sekundach zamknie stronę, aby przejść na inną. Ekrany startowe to dziś przeżytek, a „zawalenie” strony masą efektownych dodatków wprowadza niepotrzebny chaos i powoduje właśnie spowolnienie działania witryny. Jeśli zamawiający koniecznie chce mieć filmik startowy we flashu, to należy dodać opcję jego pominięcia.
     
  2. Denerwujące okienka – nastała moda na umieszczanie na stronach wyskakujących znikąd okienek, które według zamysłu mają zatrzymać użytkownika przykuwając jego uwagę. Efekt zwykle jest jednak odwrotny – takie okienko, choćby prezentowało ważną treść, jest traktowane jak nachalna, męcząca reklama i wywołuje odruch zamknięcia strony. Lepiej zrezygnować z takich „bajerów”, a już na pewno na stronach wizerunkowych.
     
  3. Brak systemu CMS lub jego nieaktualna wersja – strona bez systemu CMS może być świetna, ale tylko przez chwilę. Jej właściciel nie będzie mógł uzupełniać zawartości, a wprowadzanie zmian w przyszłości będzie bardzo utrudnione. Zaimplementowanie CMA-a jest niezbędnym elementem prac programistycznych. Niektórzy wykonawcy idą jednak na łatwiznę i wybierają pierwsze-lepsze darmowe systemy, w dodatku w nieaktualnych wersjach. To powoduje, że strona jest od pierwszego dnia narażona na ataki.
     
  4. Brak wersji RWD – RWD to skrót od Responsive Web Design. Tym mianem określa się tzw. strony responsywne, czyli poprawnie wyświetlane na ekranach urządzeń mobilnych. Co to znaczy „poprawnie”? Że użytkownik smartfona nie musi powiększać ekranu, aby móc odczytać tekst lub kliknąć w link do podstrony. Każdy, kto w dzisiejszych czasach projektuje stronę www z pominięciem zasad RWD, dokonuje sabotażu. Takie strony już wkrótce przestaną mieć większe znaczenie dla użytkowników, a tym samym staną się bezwartościowe dla ich właścicieli.
     
  5. Brak testów – błąd wynikający głównie z pośpiechu, ale najczęściej z niskiej ceny za usługę, w ramach której wykonawcy zwyczajnie nie chce się testować swojego dzieła. Ważne, że działa – czy prawidłowo? Mniejsza z tym. Efekt jest taki, że strona wygląda dobrze np. w rozdzielczości 1920:1080, ale już po zejściu na 800:600 staje się zupełnie nieczytelna. Innym problemem wynikającym z braku testowania działania strony jest jej loteryjne wyświetlanie w różnych przeglądarkach (oraz w ich starszych wersjach).
     
  6. Nieczytelna nawigacja – użytkownicy stron internetowych nie mają wiele czasu, a programista nie powinien wymyślać prochu na nowo. Dlatego robienie ze strony poligonu doświadczalnego nie jest dobrym pomysłem. Każdy spodziewa się, że po kliknięciu w logo przejdzie do strony głównej. Każdy chce wiedzieć, że w zakładce Kontakt znajdzie formularz kontaktowy. Tak to działa. Stworzenie nieczytelnej nawigacji i nieintuicyjnego menu jest poważnym błędem, rzutującym na zły odbiór strony.
     

Większość tych błędów można oczywiście naprawić, ale po co tracić na to czas, skoro można od razu stworzyć stronę dobrą, pozbawioną wpadek i zwyczajnie skuteczną? Fakt, trzeba jeszcze wiedzieć, że popełnia się błąd. I to jest właśnie największy problem.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry