Data wpisu: 11.11.2022

Galwanizacja tworzyw sztucznych – co warto o tym wiedzieć?

Galwanizacja jest powszechnie kojarzona z chromowaniem elementów stalowych czy wykonanych z aluminium. Okazuje się jednak, że ta technologia znajduje zastosowanie również w procesie zabezpieczania czy poprawiania estetyki materiałów wykonanych z tworzywa – ABS czy ABS + PC. Więcej o galwanizacji tworzyw sztucznych przeczytasz w naszym poradniku.

Czym jest galwanizacja?

Galwanizacja to proces technologiczny, który ma bardzo długą tradycję. Dla wielu osób zaskoczeniem może być informacja, że galwanizowano już w połowie XIX wieku. Na czym więc polega galwanizacja?

Pisząc w dużym skrócie: mówimy tutaj o procesie polegającym na zanurzeniu konkretnego elementu w tzw. kąpieli galwanicznej. Wykonaną w ten sposób powłokę utrwala się przy pomocy prądu elektrycznego.

Przez wiele lat galwanizowano wyłącznie elementy wykonane z metalu. Celem było zabezpieczenie ich przed uszkodzeniami mechanicznymi, procesem korozyjnym oraz poprawienie ich estetyki. Dziś z powodzeniem można znaleźć profesjonalne usługi galwanizowania tworzyw sztucznych.

Zastosowanie technologii galwanizacji tworzywa

Tworzywa sztuczne, przede wszystkim ABS, są masowo wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Coraz częściej stosuje się je w formie zamienników dla elementów metalowych – przykładem mogą być różnego rodzaju elementy złączne, jak spinki, nakrętki, kapturki, podkładki, nawet wkręty i śruby.

Popularyzacja elementów z tworzyw sztucznych wymusiła opracowanie technologii ich galwanizacji. Ma to związek z koniecznością zwiększenia odporności produktów z tworzywa na uszkodzenia mechaniczne, poprawienia ich walorów użytkowych, jak również podniesienia estetyki – jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy elementy te pozostają na widoku.

Obecnie galwanizację tworzyw sztucznych, nazywaną potocznie chromowaniem plastiku, stosuje się na potrzeby wielu gałęzi przemysłu: od branży AGD i RTV, przez przemysł samolotowy, motoryzacyjny i maszynowy, aż po sektor kosmetyczny i chemiczny.

Galwanizowanie ABS czy ABS + PC przebiega w sposób seryjny, z wykorzystaniem najnowszych i najwydajniejszych linii technologicznych. Wynika to z olbrzymiego zapotrzebowania na elementy plastikowe pokryte powłoką chromową.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry